Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Międzylądowanie – co musisz wiedzieć, podróżując z przesiadkami?

Lot z przesiadką? W praktyce to nic strasznego, a w przypadku lotów z Polski całkiem powszechne rozwiązanie. Lot z przesiadkami będzie dotyczył nas najczęściej w sytuacji, gdy podróżujemy do mało znanego lub mało uczęszczanego miejsca, bądź też trasa naszej podróży jest bardzo długa. W takich właśnie przypadkach nie mamy do dyspozycji bezpośrednich połączeń, stąd też konieczność przesiadania się na pokład kolejnego samolotu. Co warto wiedzieć o przelotach z przesiadkami?

Jak wygląda międzylądowanie?

Międzylądowanie to operacja dodatkowego lądowania podczas lotów na długich dystansach. Czasem jest konieczne w calu zatankowania paliwa, uzupełnienia zapasów żywności dla pasażerów, czy zmiany załogi. W wybranych przypadkach podczas międzylądowania zabierani są na pokład kolejni pasażerowie, a niektórzy z nich opuszczają pokład, aby kontynuować podróż innym samolotem lub zakończyć podróż w punkcie międzylądowania.

Przesiadki w samolotach dotyczą lotów transferowych, określanych także jako loty kombinowane. Pokonywanie szczególnie długich dystansów może wiązać się nawet z kilkoma międzylądowaniami po drodze. Najmniej skomplikowana podróż transferowa będzie z kolei zakładała konieczność odbycia dwóch lotów.

Jak przygotować się do międzylądowania?

W przypadku podróży z międzylądowaniem należy już na samym jej początku, podczas odprawy, zapytać o ewentualne możliwości zmiany w karcie pokładowej. Na tym etapie właśnie zostaniemy szczegółowo poinstruowaniu co do postępowania na lotnisku przesiadkowym. Najczęściej uzyskane wytyczne nie ulegają zmianie do samego końca podróży. Jednak może zdarzyć się zmiana np. numeru gate (bramki), dlatego zawsze warto zachować czujność. A jak wygląda przesiadka na lotnisku? Wiele zależy od tego, jakimi liniami podróżujemy. I tak:

Jeśli przesiadka dotyczy rejsowych linii lotniczych

Warto w takim wypadku pamiętać, że jedna podróż z przesiadkami może być obsługiwana przez kilku różnych przewoźników.

Międzynarodowa siatka połączeń umożliwia nam podróżowanie do najodleglejszych zakątków świata, jednak często wiąże się to z koniecznością zmiany samolotu. Na szczęście takie rozwiązania przebiegają dzisiaj całkiem sprawnie, wygodnie i bez większych komplikacji.

Podróżując liniami rejsowymi, będziemy mieć najprawdopodobniej jeden bilet na cały przebieg podróży, a nie kilka na poszczególne jej etapy. Tutaj rezerwacja traktowana jest jako całość. Poza tym przed wylotem warto dowiedzieć się, jaki przewoźnik realizuje poszczególne odcinki lotu, jakie warunki wizowe obowiązują w miejscu przesiadki oraz co wskazuje regulamin linii lotniczych w przypadku opóźnienia jednego samolotu i problemu z dotarciem na kolejny (zazwyczaj linie proponują miejsce w kolejnym samolocie). Nawet jeśli rozwiązanie, jakim jest przelot z przesiadkami, wydaje się w pierwszej chwili mniej atrakcyjne, warto pamiętać, że jest ono najczęściej zdecydowanie tańsze w porównaniu z połączeniem bezpośrednim.

Jeśli podróżujemy tanimi liniami lotniczymi

Tutaj zapewne konieczny będzie osobny bilet na każdy odcinek pokonywanej trasy. Także w przypadku opóźnień, zmian przewoźnika oraz wszelkich okoliczności niezależnych od linii lotniczych, ewentualne dodatkowe koszty pokrywać będzie pasażer.

Jeśli czeka nas podróż z przesiadkami, koniecznie zapewnijmy sobie komfortowy, bezpośredni dojazd do i z lotniska. Najlepiej własnym samochodem, który możemy z powodzeniem pozostawić w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego. Taką właśnie opcję proponuje parking koło lotniska Modlin.

Czy można opuścić lotnisko podczas przesiadki?

Czas oczekiwania na kolejny lot możemy swobodnie wykorzystać na posiłek, zakupy, czy… zwiedzanie miasta. Warto jednak pamiętać, że czasem opuszczenie lotniska może wiązać się z koniecznością posiadania wizy (może to być tzw. wiza tranzytowa wymagana do przejazdu przez dane państwo). Wszystko zależeć będzie od tego, w jakim kraju się znajdziemy. Zasady wjazdu na teren poszczególnych państw szczegółowo opisane są na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co z bagażem podczas lotu z przesiadkami?

Jeśli podróżujemy rejsowymi liniami lotniczymi, nasz lot traktowany jest jako całość i tutaj zazwyczaj bagaż nadany na początku podróży nie musi zaprzątać naszej głowy – linie lotnicze wszystkim się zajmą. Jeśli jednak konieczna będzie ponowna odprawa bagażowa na lotnisku przesiadkowym, podczas pierwszej odprawy zostaniemy o tym poinformowani.

Podróżując tanimi liniami lotniczymi międzylądowanie i przesiadki będą wymagały od nas ponownego nadania bagażu. Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na informację przyklejaną do nadawanego bagażu – istotne, aby na pewno poleciał w miejsce, w które się udajemy. Więcej informacji na temat bagażu w podróży samolotem, zamieściliśmy w artykule Bagaż podręczny, czyli czego nie wolno wnosić na pokład samolotu

Modlin lotnisko

Gdzie najczęściej występują przesiadki podczas lotów z Polski?

Loty z Polski często wiążą się z koniecznością przesiadek. Dlaczego? Otóż Polska nie posiada węzła lotniczego, określanego także jako hub lotniczy, który byłby wystarczających rozmiarów, aby zapewnić obsługę większości połączeń bezpośrednich. Dlatego też wylatując z Polski, niezależnie od tego z jakiego portu lotniczego, musimy się liczyć z ewentualną koniecznością przesiadek. Najczęściej zmiana samolotu odbywa się na największych lotniskach międzynarodowych, takich jak:

  • londyńskie Heathrow,
  • paryskie lotnisko Charles de Gaulle’a,
  • Schiphol w Amsterdamie,
  • lotnisko we Frankfurcie nad Menem,
  • lotnisko w Monachium, czy też w Madrycie.