Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Lot samolotem – o czym pamiętać, aby podróż była komfortowa i bezpieczna dla naszego zdrowia

Podróż samolotem, zwłaszcza jeśli wybieramy taki właśnie sposób poruszania się po raz pierwszy, budzi często w pasażerach szereg obaw i wątpliwości, związanych między innymi ze zdrowiem. W znakomitej większości przypadków obawy te i wszelką niepewność związaną z podróżowaniem samolotem można szybko i łatwo wyjaśnić i rozwiać. Przedstawiamy kilka najczęstszych kwestii, które mogą budzić w podróżujących niepokój, a które objaśnione i poparte odpowiednim postepowaniem z pewnością przestaną zaprzątać naszą głowę, zarówno przed, jak i w trakcie podróży samolotem.

Ból uszu w samolocie

Ból uszu, jakiego doświadczamy najczęściej podczas startu i lądowania samolotu, to wynik oddziałujących na nas zmian ciśnienia atmosferycznego. Jeśli jesteśmy zdrowi, nie powinniśmy się w tej kwestii niczego obawiać. Natomiast w przypadku, gdy cierpimy na zaburzenia ze strony układu oddechowego, możemy podczas startu i lądowania poczuć się nieco gorzej. Także w przypadku, gdy chorujemy na zapalenie uszu, zatok lub nosa sprawa może okazać się bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza, co do ewentualnych przeciwwskazań dotyczących lotu.

Nieprzyjemne zatykanie się uszu podczas lotu złagodzimy często przełykając ślinę lub ziewając. Z powodzeniem można wspomóc się tutaj gumą do żucia lub cukierkami do ssania, które wymuszą w naszej jamie ustnej zwiększona produkcję śliny, a tym samym częstsze przełykanie.

Podróż samolotem a ciąża

Ciąża generalnie nie jest przeciwwskazaniem do odbywania podróży samolotem. Jednak w tej kwestii, nawet jeśli czujemy się dobrze, bezwzględnie powinnyśmy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli ciąża jest mnoga, zazwyczaj odradza się kobietom podróżowanie samolotem.

Jeśli podróżujemy będąc w ciąży pamiętajmy, że czas lotu nie powinien być zbyt długi, a jeśli czeka nas przesiadka, zastanówmy się nad opcją noclegu w hotelu i realizacją kolejnego etapu podróży w dniu następnym. Poza tym, warto poinformować personel samolotu o swoim stanie i poprosić o pomoc w zapięciu pasów bezpieczeństwa. Podczas podróży dobrze jest przespacerować się kilkukrotnie, by usprawnić krążenie oraz pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Dla bezpieczeństwa warto także sprawdzić, gdzie w miejscu, do którego podróżujemy, znajduje się szpital z odpowiednią opieka położniczą.

Choroba lokomocyjna podczas lotu

Nudności, jakimi objawia się choroba lokomocyjna, to wyjątkowo nieprzyjemny rodzaj dolegliwości. Jeśli dotykają dzieci, często kończą się niestety kłopotliwymi perturbacjami. Najwłaściwszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku zażycie przed podróżą odpowiedniego leku. Jeśli jednak nie zdążymy lub zapomnimy tego zrobić, warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą zapobiec lub złagodzić nieprzyjemne objawy.

Po pierwsze, pamiętajmy, by nie latać z pustym żołądkiem. Przed podróżą wskazany jest raczej lekki posiłek. Podczas lotu korzystajmy z lekkostrawnych przekąsek, typu herbatniki, zrezygnujmy z mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Ważne jest także, by w momencie pojawienia się nudności, skoncentrować uwagę i wzrok na jedynym punkcie oraz starać się zrelaksować. W walce  chorobą lokomocyjną przydatne będą także herbatka imbirowa lub plasterek imbiru żuty jak guma do żucia, przekąski bogate w witaminy z grupy B oraz zajęcie miejsca w samolocie nad jego skrzydłem.