Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Loty w czasie pandemii – zobacz, jak będą wyglądać na nowych zasadach!

Zarówno podróże lotnicze krajowe, jak i międzynarodowe zostały zawieszone z powodu pandemii koronawirusa, z którą obecnie mierzy się niemalże cały świat. Nałożone przez kraje obostrzenia stopniowo jednak są już zdejmowane, a władze państw zaczynają podejmować również decyzje o stopniowym wznawianiu lotów i otwieraniu granic. Warto jednak wiedzieć, że podróże lotnicze podczas epidemii nie będą takie same, jak jeszcze w styczniu, czy lutym, ponieważ zostaną na nas nałożone liczne obostrzenia. Sprawdź, czego należy się spodziewać na lotniskach w najbliższym czasie.

Loty podczas epidemii – kiedy zostaną wznowione?

Pasażerskie podróże lotnicze krajowe w Polsce zaczęto przywracać od dnia 1 czerwca. Pierwsze z lotów uruchomiły PLL LOT, które na nowych zasadach zorganizowały podróże pomiędzy 8 polskimi miastami – z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia oraz Babimostu niedaleko Zielonej Góry, a także z Krakowa do Gdańska. Wciąż jednak czekamy na decyzję o wznowieniu międzynarodowego ruchu lotniczego przez PLL LOT. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może to nastąpić już 1 lipca, jednak wiceminister infrastruktury Marcin Horała w oficjalnym wywiadzie wspomniał, że pasażerowie dowiedzą się o ponownym uruchomieniu lotów międzynarodowych z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wciąż czekamy więc na wiążące stanowisko w tej sprawie.

O uruchomieniu blisko 40 proc. swoich lotów od dnia 1 lipca poinformowała natomiast tania linia lotnicza Ryanair. W efekcie pasażerowie będą mogli skorzystać z około 1000 lotów dziennie na przeszło 90 proc. dotychczasowych tras. Linia nie zapowiada również wzrostu cen biletów, jak dotychczas przewidywało wielu ekspertów.

Loty samolotem a koronawirus, czyli pora na nową rzeczywistość na lotniskach

Pasażerów samolotów czekają liczne zmiany, zarówno związane z samymi lotniskami, jak i porządkiem podróży w samolocie. Podczas onboardingu zostanie wprowadzone dystansowanie społeczne, co ma zapobiec gromadzeniu się pasażerów na godzinę przed lotem. Dodatkowo warto mieć na względzie, że na lotniskach część restauracji, kawiarni oraz saloników może być zamknięta, a ich działalność zastąpią nam automaty z jedzeniem i środkami ochrony osobistej, takimi jak maseczki, płyny oraz żele dezynfekujące. Przed wejściem na pokład samolotu czeka nas natomiast pomiar temperatury. Jeśli wykaże on gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, to obsługa lotniska ma pełne prawo do niewpuszczenia nas na pokład samolotu.

Dużym zaskoczeniem dla pasażerów nie powinien być również obowiązek noszenia maseczek zabezpieczających, zarówno na lotnisku, jak i w czasie lotu w samolocie. Nowością w PLL LOT natomiast ma być sprzedaż mniejszej ilości miejsc w samolocie oraz rozsiadanie się co drugi fotel zgodnie z zasadą dystansowania społecznego. W praktyce więc w jednym rzędzie miejsc siedzących zasiądzie jedynie 2 pasażerów lub podróże lotnicze krajowe będą obsługiwane przez mniejsze samoloty, które udostępniają po obu stronach przejścia jedynie 2 miejsca siedzące.

Obowiązującym zaleceniem dla linii lotniczych ma być każdorazowa dezynfekcja schowków na bagaże po odbytym locie, czyszczenie i dezynfekcja systemów wentylacji oraz toalet. Dodatkowo samoloty wyposażone są w filtry HEPA, a załoga pokładowa zobowiązana jest do noszenia maseczek i rękawiczek. Linie LOT aktualnie podjęły również decyzję o rezygnacji z serwowania napojów, jedzenia oraz gazet, a także z usługi Sky Baru. Dla pasażerów dostępna będzie jedynie żywność w jednorazowych opakowaniach. Nieco inaczej na tę kwestię zapatruje się zarząd linii Ryanair, który informuje, że pasażerowie będą mieli szansę zakupić paczkowane jedzenie i napoje pod warunkiem, że transakcje będą dokonywane jedynie bezgotówkowo.

Nowością będzie dodatkowo ograniczenie swobodnego poruszania się po kabinie samolotu. W przypadku chęci z korzystania z toalety należy zgłosić to bezpośrednio personelowi, który pojedynczo będzie kierował pasażerów do WC. Pozwoli to uniknąć tworzenia się kolejek i związanego z nimi ryzyka zakażenia.

Bezpieczne podróże lotnicze krajowe z Modlina

Powrót do lotów krajowych, a być może wkrótce również międzynarodowych, wymaga od nas dużej dyscypliny, jednak stosując się do zasad bezpieczeństwa, nie trzeba się obawiać podróży. Lotnisko Modlin zaleca, aby na miejscu zjawiać się minimum 2 godziny przed odlotem, co pozwoli odprawić się w nowych warunkach. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z dotarciem na lotnisko, warto pamiętać, że parking koło lotniska Modlin jest otwarty i można tam wygodnie pozostawić swój pojazd na dowolny czas!