Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Jakie dokumenty zabrać do samolotu?

Podróżowanie jest w obecnych czasach łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Tanie połączenia lotnicze, otwarte granice oraz stosunkowo szybkie środki transportu pozwalają na zwiedzenie praktycznie całego świata. Najwygodniejszą opcją dostania się z punktu „A” do punktu „B” jest oczywiście samolot. Bilety lotnicze do wielu miast można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto więc wyszukiwać takich okazji. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. W tym o zabraniu wszystkich najważniejszych dokumentów. Ponieważ ich brak może przeszkodzić w podróży już na samym jej początku.

Paszport

Dowód osobisty albo paszport

Jeśli zastanawiasz się jakie dokumenty do samolotu powinieneś zabrać to dowód osobisty, albo paszport powinny być Twoim pierwszym wyborem. W większości krajów europejskich wystarczy posiadanie ważnego dowodu osobistego. Jednak mimo wszystko warto zabrać ze sobą paszport. W wielu przypadkach może on ułatwić lub wręcz przyspieszyć odprawę. Z kolei w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej posiadanie paszportu jest obowiązkowe. W zależności od państwa powinien być on ważny jeszcze od 3 do 6 miesięcy. Przed wylotem warto też sprawdzić jego stan. Ponieważ różne fizyczne uszkodzenia (zalanie, zmoknięcie, naderwanie) mogą uniemożliwić poprawne odczytanie danych osobowych z dokumentu i tym samym uniemożliwić dalszą podróż.

Bilet

Wiza i karta pokładowa

Jakie dokumenty do lotu samolotem są jeszcze potrzebne? Oczywiście karta pokładowa, która jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla pasażerów, jak i dla załogi lotniska oraz samolotu. Karta pokładowa zawiera potwierdzenie rezerwacji biletu, dane osobowe pasażera, miejsce siedzenia w samolocie, godziny odlotów i odprawy i wiele innych przydatnych informacji. Ponadto zaopatrzona jest w kod kreskowy, którego zeskanowanie znacznie przyspiesza całą procedurę odprawy.

Z kolei wiza wymagana jest tylko w niektórych krajach. Np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach lub innych krajach azjatyckich. Aktualne informacje na temat przepisów wizowych znajdziesz m.in. na stronach ambasady danego państwa lub w biurze turystycznym, z którego usług korzystasz. Czasami wymagana jest również tzw. wiza tranzytowa. Np. podczas przesiadki w USA lub na Białorusi. Przed wyjazdem trzeba obowiązkowo sprawdzić jakiego rodzaju wiza będzie potrzebna i zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na jej wyrobienie. W zależności od kraju oraz wybranej metody czas oczekiwania na wystawienie wizy wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu dni.

Smartwatch

Inne dokumenty

Co jeszcze? Jakie dokumenty na lot samolotem ze sobą zabrać? Wszystko zależy od rodzaju podróży oraz innych okoliczności. W przypadku niektórych bardziej orientalnych krajów mogą być wymagane zaświadczenia o odbytych szczepieniach. Wyjeżdżając do Azji, Ameryki Południowej, Australii albo Afryki warto sprawdzić wcześniej z lekarzem, jakie szczepienia są tam wymagane oraz zapytać o tego typu zaświadczenie.

Również kobiety w ciąży oraz osoby z urazami (np. skręcona kostka lub złamana noga) mogą być zapytane o odpowiednie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia tego typu podróży. Podobnie jak w przypadku szczepień takie zaświadczenie wystawi odpowiedni lekarz. Jest ono istotne ze względów bezpieczeństwa. Nie wypada więc zaniechać tego kroku.

Z kolei przewożąc broń myśliwską lub podróżując ze zwierzętami, możesz zostać zapytany o właściwe pozwolenia. W przypadku zwierząt również o zaświadczenia weterynaryjne oraz paszport dla pupila. Tego typu dokumenty wymagane są w zdecydowanej większości podróży i warto zadbać o ich ważność.

Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą samolotem i przygotuj się na odbycie swojej podróży!