Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Podróż samolotem – sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą

Lot samolotem może okazać się ciekawym doświadczeniem z naprawdę wielu perspektyw. I to nie tylko dla nowicjuszy. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych, potrzebnych, czy po prostu ciekawych informacji związanych z lataniem. Sprawdź je i poznaj odpowiedzi na najczęściej nurtujące podróżnych pytania.

Strefa bezcłowa – co to takiego?

Dawniej cel sam w sobie, dzisiaj już tylko okazja związana z odbywaną podróżą. Strefa wolnocłowa (strefa bezcłowa) to miejsce, gdzie czekamy na wylot już po odbyciu obowiązkowej odprawy. Tego typu strefa znajduje się na każdym lotnisku międzynarodowym, a jej atrakcyjność polega głównie na tym, że w jej obszarze znajdują się sklepy bezcłowe z ubraniami, alkoholem, perfumami, czy też biżuterią, a towar ten jest zazwyczaj w zasadniczo niższej cenie niż ten dostępny w standardowym, krajowym obrocie.

Ceny w sklepach zlokalizowanych w strefie bezcłowej pozbawione są właśnie cła oraz podatku VAT – dlatego też tak duże zainteresowanie tańszymi produktami wśród większości podróżujących.

Co to jest lot czarterowy?

Loty czarterowe to inaczej loty trampingowe. Oznaczają one loty samolotów czarterowych do wybranych miejsc turystycznych, jednak bez konieczności wykupowania dodatkowych usług. W takim przypadku płaci się za sam lot, a kwestie noclegu hotelowego oraz wyżywienia trzeba zaplanować we własnym zakresie.

Przeloty czarterowe są dostępne wtedy, kiedy organizatorowi wycieczki nie udało się sprzedać wszystkich miejsc na wakacyjny wyjazd razem z transportem. W takim przypadku ceny lotów czarterowych mogą być sprzedawane w ofertach last-minute i dodatkowo być dużo tańsze od cen biletów na regularne przeloty liniami lotniczymi. Oferowane bilety czarterowe możesz znaleźć, używając specjalnych wyszukiwarek internetowych.

Czy do samolotu można zabrać zwierzę?

Wszystko zależy od linii lotniczych. W wielu przypadkach jest to zupełnie zabronione z wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy podróżować z naszym psem przewodnikiem. Niektórzy przewoźnicy dopuszczają podróż ze zwierzęciem, jednak tylko pod wskazanymi warunkami i tylko w zakresie wybranych gatunków zwierząt. Przed podróżą warto więc upewnić się dokładnie, jakie zasady obowiązują w tej kwestii w danych liniach lotniczych.

Czy damska torebka stanowi w samolocie bagaż podręczny?

W tej kwestii także wszystko zależy od przewoźnika. Rejsowe linie lotnicze w większości przypadków dopuszczają niewielką torebkę, a także neseser, czy torbę z laptopem obok zadeklarowanego bagażu podręcznego.

Tanie linie lotnicze traktują natomiast torebkę damską, najczęściej jako część bagażu podręcznego do samolotu. Dobrze więc mieć to na uwadze podczas pakowania się przed podróżą. Warto również dokładnie sprawdzić wymiary bagażu podręcznego, aby nie mieć przykrej niespodzianki podczas odprawy.

Co to jest CAT?

CAT to skrót określenia Clear Air Turbulence, co oznacza turbulencje w samolocie, do jakich dochodzi podczas lotu w przejrzystych i czystych warunkach powietrznych. To najgroźniejszy rodzaj turbulencji ze względu na trudność ich wykrycia. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom i systemom ostrzenia tego typu zjawiska są obecnie dobrze opanowane przez przewoźników. Trzeba więc pamiętać jedynie o dobrze zapiętych pasach!

Jak dostać się na lotnisko i z niego powrócić?

Najlepszym rozwiązaniem jest dojazd do portu lotniczego prywatnym samochodem. Na czas podróży możesz zaparkować pojazd na bezpiecznym i komfortowym parkingu strzeżonym przy lotnisku. A po powrocie nie martwić się o zamawianie taksówki, proszenie znajomych o pomoc czy łapanie autobusu i dźwiganie ciężkich bagaży. W okolicy każdego lotniska znajdują się dobrze przystosowane parkingi, których zadaniem jest zadbanie o Twój komfort i ułatwienie podróżowania.