Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Podróż samolotem z psem – wszystko, co musisz wiedzieć!

Planujesz wakacje za granicą ze swoim czworonożnym przyjacielem? Pamiętaj, że wspólny lot samolotem może nie być wcale taki prosty! Zastanawiasz się, czy Twój pupil może wejść na pokład? Jakie czekają go ograniczenia i jakie dokumenty będziesz musiał skompletować przed podróżą? Zapoznaj się z naszym, krótkim poradnikiem! Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

Podróż samolotem z psem

Pies na pokładzie samolotu a wymagania linii lotniczych

Do ilu kg pies może lecieć samolotem w kabinie? W jaki sposób powinien być transportowany i co warto wiedzieć przed podróżą samolotem, aby zadbać o jego komfort? Odpowiedź na te pytania może różnić się w zależności od wybranego przewoźnika. Zawsze jednak należy pamiętać, że zwierzak musi mieć swój bilet, który należy kupić nie później niż na 48 H przed wylotem.

Psiak może zostać wniesiony na pokład samolotu na trzy sposoby:

 • bezpośrednio w kabinie pasażerskiej, w specjalnym transporterze,
 • w luku bagażowym;
 • w osobnym samolocie typu cargo.

Głównym wymogiem warunkującym możliwość przewiezienia zwierzaka w kabinie pasażerskiej, jest jego wielkość i masa ciała. W zależności od kryteriów linii lotniczych nie powinna ona przekraczać od 6 do 10 kg łącznie z transporterem, przez co w praktyce na loty kabinowe mogą załapać się jedynie bardzo małe rasy.

Opłaty za psiaka w samolocie będą różnić się w zależności od polityki linii lotniczych oraz:

 • kategorii lotu,
 • długości lotu,
 • wybranego miejsca.

Dla przykładu, ceny PLL LOT kształtują się następująco:

 • pies na pokładzie – 190 zł za loty krajowe; 280 zł za loty w obrębie Europa lub na Bliski Wschód; 465 zł za loty do Ameryki Północnej lub Azji;
 • pies w luku bagażowym – 280 zł za loty krajowe; 600 zł za loty w obrębie Europa lub na Bliski Wschód; 1200 zł za loty do Ameryki Północnej lub Azji.

Pies a samolot — wymagane dokumenty i formalności:

 • każdy psiak będzie potrzebować swojego paszportu, wydanego przez uprawnionego do tego lekarza weterynarii;
 • konieczne będzie także zadbanie o specjalne zaświadczenie, również od lekarza weterynarii, informujące o stanie zdrowia zwierzaka (wystawione do 48 godzin przed wylotem) oraz aktualna książeczka szczepień;
 • każdy pies musi mieć też wszczepiony pod skórę, specjalny chip.

Które linie umożliwiają lot z psem w samolocie?

Wszystkie kryteria od procedur po normy i warunki transportu psa na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym, będą różnić się w zależności od wybranego przewoźnika. Ze swoim czworonożnym przyjacielem będziesz móc bezpiecznie podróżować takimi liniami jak:

 • PLL LOT,
 • Lufthansa,
 • Enter Air,
 • Smartwings,
 • AirFrance,
 • KLM.

Z kolei swojego pupila nie przewieziesz tanimi liniami lotniczymi jak Wizz Air, Ryanair i easyJet.

Wyjątek stanowi jednak pies przewodnik, który ma za zadanie pomagać w codziennych czynnościach osobie niewidomej, niesłyszącej lub borykającej się z innymi dysfunkcjami fizycznymi. Co więcej, taki zwierzak podróżuje całkowicie bezpłatnie i nie obowiązują go też limity związane z wagą, czy wielkością. Psiak przewodnik powinien być stale na smyczy, a jego właściciel musi mieć pod ręką kaganiec.

spakowany piesek na podróż samolotem

Lot z psem w samolocie – jak się przygotować?

Bez względu na to, czy Twój pupil załapie się na podróż w kabinie pasażerskiej, czy czekać go będzie lot w luku bagażowym, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o to, by czuł się dobrze w swoim transporterze. Na miesiąc przed lotem konieczne będzie stopniowe oswajanie z przebywaniem wewnątrz niego oraz inicjowanie kilkugodzinnej separacji.

Bardzo pomocne może okazać się skorzystanie z wiedzy lekarza weterynarii, który jasno określi ewentualne przeciwwskazania do podróży, wypisze wskazówki dotyczące karmienia, a w razie konieczności, także wypisze receptę na odpowiednie środki uspokajające.

Dobrym rozwiązaniem na miesiąc lub dwa przed wakacjami będzie również konsultacja z behawiorystą, który dokładnie opisze sposoby przygotowania psa na lot samolotem i podpowie, w jaki sposób najlepiej zwierzaka trenować. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć stres związany z podróżą psa samolotem, dobrym rozwiązaniem może okazać się podróż na lotnisko własnym samochodem, wypełnionym znajomymi zapachami, który najlepiej będzie zostawić w bezpiecznym miejscu jak parking przy lotnisku Modlin.

Jeśli chcesz podróżować po świecie ze swoim czworonogiem, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że Twój zwierzak musi mieć bilet, komplet aktualnych szczepień, paszport oraz zaświadczenie o stanie jego zdrowia. Dla pewności warto też sprawdzić dokładne informacje, odnośnie transportu zwierząt, znajdujące się na stronie Twojego przewoźnika, Pamiętaj, że nie wszystkie linie lotnicze są otwarte na możliwość podróżowania z czworonożnym przyjacielem.