Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Na czym polega odprawa online? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wybierasz się na krótsze lub dłuższe wakacje za granicę? Jeżeli do docelowego miejsca podróży planujesz dostać się samolotem, odprawa przed lotem może odbyć się online lub na lotnisku. Na czym polega odprawa online? Dlaczego wybór odprawy online to często najlepsze rozwiązanie?

Na czym polega odprawa online?

Odprawa online – na czym polega?

Wybierasz się w pierwszy lot samolotem? Aby wsiąść na pokład samolotu, nie wystarczy jedynie bilet – niezbędna jest karta pokładowa wskazująca numer miejsca. Jest ona wydawana po zakończeniu odprawy – jednego z pierwszych etapów podróży poprzedzających lot. Jednak odprawa wcale nie musi mieć miejsca na lotnisku – możliwa jest też odprawa online. Na czym polega odprawa przez internet?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na inne pytanie: co znaczy odprawa online? Najprościej mówiąc, jest to procedura, której celem jest wygenerowanie karty pokładowej – podobnie jak podczas odprawy na lotnisku. W odróżnieniu jednak od odprawy lotniskowej kartę generuje sam pasażer, wypełniając formularz na stronie internetowej przewoźnika – odbywa się to bez udziału pracownika lotniska.

Czym różni się odprawa online od odprawy lotniskowej? Główne różnice dotyczą następujących kwestii:

 • kosztów – odprawa na lotnisku może wiązać się z wydatkiem (czasem przekraczającym cenę biletu), podczas gdy odprawa online jest bezpłatna;
 • wygody – odprawa online jest wygodna, ponieważ przechodzi się ją w domu zamiast na lotnisku, a to oznacza brak kolejek;
 • formy – kartę pokładową po odprawie online można wydrukować lub wybrać jej wersję mobilną.

Mimo że odprawa online jest wygodna i bezpłatna, to nie zawsze będzie dostępna. Przykładowo Wizz Air na swojej stronie internetowej wskazuje, że na lotniskach m.in. w Moskwie i Saragossie dostępna jest wyłącznie odprawa na lotnisku. Co istotne, w takiej sytuacji odprawa na lotnisku nie wiąże się z kosztami.

Jak wygląda odprawa online?

Pierwszy lot może być źródłem stresu – pojawia się wiele pytań, w tym jak wygląda odprawa na lotnisku i co jest potrzebne do odprawy online. Proces ten u każdego przewoźnika przebiega podobnie – różnice są niewielkie.

Jak się odprawić online krok po kroku:

 1. Przejdź na stronę internetową wskazaną w wiadomości od przewoźnika lub otwórz stronę internetową przewoźnika – w drugim przypadku wybierz zakładkę „Rezerwacje” lub „Rezerwacja online”
 2. Zaloguj się na swoje konto albo wpisz numer rezerwacji i adres e-mail w odpowiednie pola
 3. Przejdź do odprawy online – wybierz opcję „Odpraw się teraz” lub podobną
 4. Wypełnij formularz – podaj swoje dane, w tym również numer i datę ważności wybranego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego
 5. Wybierz miejsce – za standardowe miejsce nie ma dopłaty, możesz jednak zapłacić np. za dodatkowe miejsce na nogi czy możliwość szybkiego opuszczenia samolotu (miejsce priorytetowe)
 6. Po podaniu wszystkich danych wygenerowana zostanie karta pokładowa – zapisz ją lub wydrukuj
 7. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kartę pokładową na lotnisko – należy ją okazać przed wejściem na pokład samolotu

Mężczyzna sprawdza na lotnisku, jak wygląda odprawa online

Co jest potrzebne do odprawy online? Niezbędne dokumenty

Chcesz szybko i sprawnie przejść odprawę online? Możesz zastanawiać się, co jest potrzebne do odprawy online. Biorąc pod uwagę powyższą instrukcję, przed otwarciem strony internetowej przewoźnika przygotuj dokument tożsamości, numer rezerwacji (lub biletu) i wizę – gdy wybierasz się do kraju, który wymaga tego dokumentu.

Wiedząc już, na czym polega i jak wygląda odprawa online, warto jeszcze poznać najpopularniejsze błędy – wówczas można ich uniknąć. Należą do nich:

 • odprawa na stronie tylko jednego przewoźnika zamiast na stronie każdego przewoźnika – to błąd popełniany przez pasażerów, którzy zakupili bilet na lot łączony;
 • próba odprawy po jej zamknięciu – każdy przewoźnik otwiera i zamyka odprawę online w innych terminach, stąd też konieczne jest dokładne ich sprawdzenie (np. LOT udostępnia odprawę online na 36 godzin przed planowanym odlotem);
 • brak wydrukowanej karty pokładowej – jeżeli wybierasz się np. do Indii, wymagana jest karta pokładowa w formie papierowej.

Jeżeli wiesz, na czym polega odprawa on line, ale mimo to preferujesz odprawę na lotnisku, pamiętaj, aby pojawić się na miejscu odpowiednio wcześniej. Sprawę ułatwi nowoczesny parking – np. Modlin lotnisko parking pozwala zarezerwować miejsce postojowe przez internet. Dzięki temu nie tylko odprawisz się bez stresu, ale twój samochód pod Twoją nieobecność będzie pod dobrą opieką.

Planując zagraniczny wyjazd, trzeba też pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym i sprawdzeniu bagażu – nie mogą znaleźć się w nim rzeczy niedozwolone, np. ostre przedmioty czy więcej niż 1 litr płynów. Jeżeli zabierasz ze sobą płyny, to muszą one zostać umieszczone w pojemnikach o pojemności 100 ml.