Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Co to jest strefa bezcłowa i co warto w niej kupić?

Strefa bezcłowa, określana również jako duty free lub strefa wolnocłowa znajduje się niemalże na każdym lotnisku. W praktyce stanowi ona miejsce, w którym można kupić różne produkty – od wody na podróż, przez alkohole, papierosy i słodycze, aż do przedmiotów codziennego użytku. Dostępne tutaj towary są zwolnione z wielu podatków i akcyz, jednak wcale nie znaczy to, że są znacznie tańsze. Interesuje cię sklep bezcłowy? Sprawdź, co to jest i jak kształtują się tutaj ceny.

Jak działa strefa bezcłowa?

Strefy bezcłowe można znaleźć na każdym lotnisku, które obsługuje loty międzynarodowe. Jest to wydzielona przestrzeń, w której pasażerowie po odprawie oczekują na swój lot. Podróżni, aby umilić sobie dłużący się czas, mogą skorzystać z oferty duty free. Sklep tego typu ma zróżnicowany asortyment. Do dyspozycji pozostają nie tylko produkty spożywcze, napoje, alkohole i papierosy, ale również perfumy, ubrania, dodatki czy biżuteria. Dostępne towary są zwolnione z niektórych podatków oraz cła. Aby jednak było to możliwe, muszą być importowane z innych państw. Warto więc pamiętać, że z podatków nie zostają zwolnione produkty pochodzące z kraju wylotu.

Co ciekawe, sklep wolnocłowy powstał w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych – w porcie lotniczym Shannon. Idea ta bardzo spodobała się podróżującym, dlatego szybko rozprzestrzeniła się na lotniska całego świata. Zdaniem organizacji Duty Free World Council (DFWC) sami Europejczycy stanowią aż 31 proc. klientów robiących zakupy w strefach bezcłowych. Są one zlokalizowane nie tylko na lotniskach, ale również w wielu strefach przygranicznych i na statkach kursujących za granicę. To ważna informacja w szczególności dla osób, które pierwszy raz wybierają się w zagraniczną podróż. Przed wyjazdem warto zapoznać się także z naszym wpisem: Co warto wiedzieć przed lotem samolotem?

Sklep wolnocłowy – czy jest taniej?

Podróżujący bardzo często liczą na zaskakująco niskie ceny w strefie bezcłowej i w przypadku niektórych produktów rzeczywiście tak jest. Niższe stawki za część towarów wynikają z tego, że są one sprzedawane bez nałożonego lokalnie podatku importowego. Dodatkowo nie jest do nich doliczany podatek VAT obowiązujący we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ważne jednak, aby pamiętać, że niższe ceny nie dotyczą wszystkich tras. Podczas podróży pomiędzy krajami Unii Europejskiej ceny mogą być wyższe niż w zwykłych sklepach. Wynika to z obowiązku doliczenia cła. Natomiast mniej mogą zapłacić osoby lecące z lub do kraju spoza UE.

Aby skorzystać z oferty sklepów wolnocłowych, należy mieć przy sobie ważny bilet na samolot oraz kartę pokładową. Nie jest o to trudno, ponieważ bez nich nie dostaniemy się do strefy bezcłowej – znajduje się ona w przestrzeni za bramkami kontrolnymi. Podczas płatności za wybrane produkty zostaniemy poproszeni o okazanie wyżej wymienionych dokumentów. Na ich podstawie sprzedawca jest w stanie zweryfikować kierunek podróży. Jeśli jest nim odległy kraj znajdujący się poza Unią Europejską, można spodziewać się niższych cen za zakupione towary. To bardzo istotne, ponieważ sklep duty free na etykietach podaje zazwyczaj dwie kwoty:

  • z wliczonym podatkiem VAT,
  • bez podatku VAT.

Co ciekawe, sklep duty free bywał dawniej dla wielu podróżujących ważnym celem podczas wyjazdów zagranicznych. Wynikało to nie tylko z niższych cen, ale również z dostępności produktów, których nie można było dostać w polskich sklepach. Dziś granica ta znacznie się zatarła i coraz więcej towarów można kupić w hipermarketach, galeriach handlowych czy przez internet.

Co warto kupić w strefie wolnocłowej?

Ceny, które oferują sklepy bezcłowe, są uzależnione także od wysokości marży, jaką na oferowane produkty nakładają sprzedawcy. Ze względu na to, że do bagażu nie można spakować wszystkich przedmiotów (o czym pisaliśmy w artykule: Czego nie można wnosić w bagażu podręcznym?), sklepy duty free oferują je w wyższych cenach.

Aby w jak największym stopniu skorzystać z oferty w strefie bezcłowej, zakupy najlepiej robić w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. W takim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na towary, które w Polsce są objęte akcyzą. Dotyczy to w szczególności alkoholu i papierosów. To właśnie na tego typu zakupach można sporo zaoszczędzić, jednak warto pamiętać, że obowiązują tutaj limity ilościowe:

  • 16 litrów piwa,
  • 4 litry wina niemusującego,
  • 1 litr alkoholu mocnego, czyli takiego powyżej 22% lub 2 litry wina musującego lub innego wina wzmocnionego poniżej 22%,
  • 200 papierosów lub 100 cygaretek lub 50 cygar lub 250 gramów tytoniu.

Mimo ograniczeń dotyczących ilości kwota do zapłaty może być wyjątkowo łaskawa dla naszych portfeli.