Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Bagaż rejestrowany – czym jest, co można, a czego nie wolno w nim przewozić?

Wybierając się w podróż samolotem, mamy możliwość zabrania ze sobą 2 rodzaje bagażu – podręczny (zwany kabinowym) oraz rejestrowany (zwany głównym, odprawianym lub nadawanym). Zarówno bagaż podręczny, jak i rejestrowany podlegają określonym przepisom dotyczącym wymiarów, wagi oraz rzeczy, jakie mogą znaleźć się w środku. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, co to jest bagaż rejestrowany, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

bagaż rejestrowany na lotnisku

Co to jest bagaż rejestrowany?

Bagaż rejestrowany to bagaż, który w trakcie lotu znajduje się w luku bagażowym i nie mamy do niego dostępu. Podlega on określonym przepisom i regulacjom. Oddaje się go w trakcie odprawy, a odbiera dopiero po wylądowaniu na lotnisku docelowym. Bagaż rejestrowany w trakcie odprawy jest ważony i oznaczony naklejką z odpowiednim kodem lotu oraz lotniska. To umożliwia ewentualną identyfikację walizki lub daje możliwość złożenia reklamacji w przypadku uszkodzenia lub zagubienia. W sytuacji lotów z przesiadką należy sprawdzić, czy bagaż rejestrowany należy nadać ponownie w trakcie międzylądowania. Jeżeli to Twój pierwszy lot samolotem, sprawdź, jak przebiega odprawa na lotnisku.

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Bagaż odprawiany nie podlega aż tak restrykcyjnym przepisom dotyczącym zawartości, jak bagaż podręczny. Co można zatem przewozić w bagażu rejestrowanym? W przeciwieństwie do bagażu kabinowego, kosmetyki w bagażu rejestrowanym, jak i inne płyny nie są w żaden sposób ograniczone ilościowo. Możesz spakować tyle ml kosmetyków i sztuk, ile potrzebujesz. Jeżeli lecisz pierwszy raz, sprawdź, czy wiesz, jak spakować bagaż podręczny. W bagażu głównym można także przewozić sprzęt typu lokówka, prostownica czy golarka. Możesz spakować również nożyczki, pilniczki, druty lub szydełka, czyli wszystko to, co nie powinno się znaleźć w bagażu podręcznym. Leki w bagażu rejestrowanym nie są zabronione, ale z uwagi na możliwość utraty bagażu, te niezbędne warto mieć zawsze przy sobie.

Dodatkowo należy pamiętać, że w luku bagażowym panuje niska temperatura, co nie zawsze może być odpowiednie dla leków lub preparatów medycznych. Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy chcemy mieć alkohol w bagażu rejestrowanym. Ten podlega ograniczeniom, a dopuszczalna ilość może się różnić w zależności od kraju docelowego, co należy zawsze sprawdzić. Na terenie UE na własny użytek można ze sobą zabrać 10 l napojów spirytusowych lub 110 l piwa, 90 l wina, 60 l wina musującego lub 20 l wina wzmocnionego. W przypadku lotów poza UE obowiązują limity: 1 l napojów spirytusowych, 16 l piwa, 4 l wina. Waga alkoholu wlicza się do ogólnej wagi bagażu głównego.

kobieta, która pakuje bagaż rejestrowany

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Pomimo tego, że lista rzeczy, które możemy spakować do bagażu głównego, jest dość długa, nie oznacza to, że w walizce może znaleźć się wszystko. Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym? Przede wszystkim sprzętów, w których znajdują się baterie litowo-jonowe (np. powerbanki, telefony), substancji chemicznych, toksycznych, łatwopalnych czy wybuchowych. Tak więc odpada m.in.: alkohol o stężeniu powyżej 70%, butle gazowe, pistolety na gaz, fajerwerki, farby, rozpuszczalniki czy płyny do zapalniczek.

Istnieją także ograniczenia związane z przewozem produktów spożywczych. Poza UE lub do UE nie można wywozić produktów mięsnych, serów, czasami świeżych warzyw i owoców. Przed podróżą należy zawsze zapoznać się z przepisami celnymi kraju docelowego. Na terenie UE nie można przewozić świeżego mięsa, mleka oraz miękkich serów. Z uwagi na możliwość uszkodzenia lub zgubienia walizki do bagażu rejestrowanego nie powinno się chować cennych przedmiotów i ważnych dokumentów.

Jak mierzyć bagaż rejestrowany?

To, jak mierzyć nasz bagaż rejestrowany, uzależnione jest w głównej mierze od przepisów linii lotniczej, jaką będziemy podróżować, miejsca docelowego oraz rodzaju biletu (klasy rezerwacyjnej), jaki kupiliśmy na lot. Biorąc pod uwagę wymiary, według przepisów większości linii lotniczych jedna walizka nie powinna być większa niż 158 cm. Jest to suma trzech krawędzi bagażu (wysokość, szerokość, głębokość). Limity wagowe jednej sztuki bagażu rejestrowanego to 20-32 kg, a dozwolona liczba sztuk, które można odprawić do luku bagażowego, wynosi od 1 do 4. Szczegółowe informacje dotyczące bagażu zawsze znajdują się na bilecie.

Biorąc pod uwagę fakt, że bagaż rejestrowany jest duży i ciężki, przed lotem warto zaplanować także miejsce postojowe samochodu, jeżeli chcemy dojechać nim do portu lotniczego. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie parking przy lotnisku Modlin. Jeżeli wylatujesz na dłuższy pobyt, a na lotnisko jedziesz samochodem, sprawdź parking strzeżony Modlin – dzięki temu rozwiązaniu nawet najcięższa walizka nie będzie problemem. Sprawdź także, jakie obowiązują ceny parkingu przy lotnisku Modlin, ponieważ jest to również ważna kwestia.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany?

Cena bagażu rejestrowanego, podobnie jak wymiary, uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju biletu i linii lotniczych. W przypadku droższych taryf linii rejsowych bagaż rejestrowany jest wliczony w cenę i nie trzeba za niego dodatkowo płacić (płaci się dodatkowo jedynie za przekroczone kilogramy). W przypadku tanich linii lotniczych cena bagażu głównego uzależniona jest od firmy i może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wielkości walizki lub torby.