Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Leki w samolocie – czy można przewozić i jak je spakować?

Jak spakować bagaż, aby ominąć nieprzyjemności podczas kontroli na lotnisku? Wielu pasażerów jest obeznanych z regulacjami dotyczącymi transportu płynów i pokarmów, jednak temat zabierania leków na pokład samolotu często budzi liczne pytania. Czy dozwolone jest posiadanie lekarstw w bagażu podręcznym? Czy istnieją jakieś ograniczenia ilościowe dla leków przepisywanych na receptę? Sprawdź, zasady przewozu leków w samolocie i nie daj się zaskoczyć!

mężczyzna zażywa leki w samolocie

Czy można mieć leki w samolocie?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, przewożenie leków w samolocie jest możliwe, lecz istotne jest też, aby wszystkie konieczne medykamenty na czas podróży umieścić w bagażu podręcznym. Choć transport leków w bagażu nadawanym nie jest zabroniony, należy pamiętać, że w czasie lotu nie będziesz mieć dostępu do leków przeciwbólowych, czy środków na chorobę lokomocyjną, które mogą się okazać bardzo pomocne.

Osoby, które bardzo źle znoszą lot i szukają sposobu na to, jak zwalczyć lęk przed lataniem również mogą zabrać ze sobą niezbędne farmaceutyki jak np. leki psychotropowe, jednak konieczna będzie recepta oraz pisemne zalecenie lekarza związane z powodem przyjmowania tego typu środków. Należy zatem mieć przy sobie zaświadczenie, w którym wskazana jest nazwa medykamentu i dawkowanie, najlepiej także w wersji angielskojęzycznej.

Chociaż nie zawsze kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest aż tak restrykcyjna, lepiej być przygotowanym na ewentualność dokładniejszej weryfikacji. Brak wymaganych dokumentów lub potwierdzenia autentyczności leku może skutkować konfiskatą przez personel bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy są to leki na receptę, czy dostępne bez recepty.

Pasażerowie mogą zabrać bagaż podręczny do samolotu z lekarstwami, których opakowania przekraczają nawet 100 ml, jak często ma to miejsce w przypadku syropu przeciwkaszlowego. Dzięki temu każdy podróżujący jest w stanie zabrać ze sobą dokładnie taką ilość farmaceutyków, jaka będzie mu potrzebna na czas lotu, a nawet wakacyjnego wyjazdu. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli tylko jest taka możliwość, nie należy sięgać po pełnowymiarowe opakowania leków, a jedynie ograniczyć się do naprawdę niezbędnej ilości.

walizka ze spakowanymi lekami do samolotu

Jak spakować leki do samolotu?

Jeśli nie zmagasz się z żadną przewlekłą chorobą i pragniesz jedynie zażyć lek uspokajający przed wylotem, możesz po prostu wybrać parking blisko lotniska Modlin-Warszawa i na nim wziąć konieczny lek. W ten sposób zacznie on działać przed lotem, a Ty nie będziesz zmuszony kompletować dokumentów, które umożliwią Ci bezpieczną podróż z medykamentem w bagażu.

Jeśli jednak Twój stan zdrowia wymusza zabranie ze sobą kompletu leków, kluczowe będzie spakowanie ich w odpowiedni sposób. W tym celu warto dowiedzieć się, jak przebiega odprawa na lotnisku, aby proces minął szybko i bez większych trudności. Mimo że regulacje nie określają dokładnych wytycznych dotyczących pakowania i oznakowania leków, praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w jednej, najlepiej przezroczystej torebce. Takie działanie pozwoli pracownikom kontroli bezpieczeństwa łatwo zweryfikować zawartość Twojego bagażu.

Zarówno leki wydawane na receptę, jak i te dostępne bez niej, powinny być transportowane w oryginalnych opakowaniach. To nie tylko ułatwia identyfikację zawartości i przyspiesza proces odprawy, ale także jest zgodne z zaleceniami dotyczącymi przewozu farmaceutyków. Chociaż przepisy nie ograniczają ilości leków, które możesz zabrać na pokład, zaleca się, by przywozić tylko tyle, ile jest absolutnie konieczne.

Ważne jest również, aby być świadomym, że przepisy dotyczące leków różnią się w zależności od kraju. W niektórych miejscach pewne substancje, takie jak opioidy (np. kodeina czy tramadol) lub pseudoefedryna, znajdująca się w wielu lekach na zatoki i przeziębienie, mogą być traktowane jako nielegalne. Osoby podróżujące z lekami psychotropowymi lub uznawanymi w innych krajach za narkotyki muszą posiadać odpowiednie pozwolenie na ich przewóz, wydane przez właściwe organy, jak Główny Inspektorat Farmaceutyczny w Polsce.

Jakie leki można przewozić w samolocie?

W bagażu podręcznym można bez problemu przewozić zarówno leki dostępne bez recepty, jak i te na receptę. W przypadku medykamentów przepisanych przez specjalistę koniecznie musisz wiedzieć jakie dokumenty zabrać do samolotu, a są nimi recepta i zalecenie dotyczące dawkowania. Koniecznie musisz jednak poinformować pracownika kontroli o posiadaniu przy sobie produktów leczniczych.

Dozwolone w bagażu podręcznym są:

  • leki bez recepty w tym: syropy, maści, płyny i żele, krople do oczu, spraye do nosa i gardła,
  • leki przeciwbólowe na przykład na ból żołądka i inne dolegliwości żołądkowe,
  • leki przeciwmigrenowe,
  • leki na astmę,
  • leki na receptę,
  • środki dezynfekujące z zawartością alkoholu do 70%,
  • płyny do soczewek, roztwory soli fizjologicznej.

Czy można mieć leki dla dziecka w samolocie w bagażu rejestrowanym?

Ogólne zasady mówiące o tym, co można przewozić w bagażu rejestrowanym, są znane raczej każdemu pasażerowi samolotu. Niestety kwestie leków wciąż budzą w podróżnych sporo niepewności. Choć przewóz medykamentów w bagażu nadawanym nie jest zabroniony, zaleca się trzymanie leków przy sobie w bagażu podręcznym — szczególnie tych na chorobę lokomocyjną i antystresowych, aby były pod ręką w razie potrzeby podczas lotu.

Co więcej, ryzyko utraty bagażu przez linie lotnicze, zwłaszcza w przypadku nieoczekiwanych opóźnień, jest kolejnym argumentem za trzymaniem medykamentów blisko siebie. Jeśli więc Twoja pociecha choruje na coś przewlekle lub ma chorobę lokomocyjną, zdecydowanie lepiej zabrać niezbędne środki ze sobą. Ponadto, warunki w luku bagażowym, gdzie temperatury mogą spadać do bardzo niskich lub wzrastać do wysokich wartości, nie są odpowiednie dla większości leków, które zazwyczaj wymagają przechowywania w temperaturze pokojowej.

Choć tak naprawdę nie ma żadnych konkretnych regulacji, które mówiłyby jasno jakie leki i w jakiej ilości są dopuszczane do przewodu w samolocie, a same linie lotnicze nie kładą w tej kwestii zbyt dużego nacisku, przestrzeganie ogólnych zasad przewozu farmaceutyków jak np. posiadanie recepty może ułatwić przejście przez odprawę i ochronić Cię przed potencjalnymi problemami.