Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – na czym polega? Procedury i zasady

Wejście na pokład samolotu jest poprzedzone kilkoma formalnościami, w tym kontrolą bezpieczeństwa. Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku? Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym przygotujesz się do kontroli bezpieczeństwa i unikniesz niepotrzebnego stresu.

mężczyzna na lotnisku przechodzi kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku?

Ponieważ starannie przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa na lotnisku zapewnia bezpieczeństwo pasażerom i załodze samolotu, to nikt nie może jej uniknąć – jest ona obowiązkowym punktem dla każdego klienta linii lotniczych. Jak wygląda kontrola na lotnisku? Mimo że procedury obowiązujące w poszczególnych portach lotniczych mogą różnić się szczegółami, to zakres kontroli wszędzie jest identyczny.
Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku krok po kroku:

 • Krok pierwszy: umieść posiadane przy sobie rzeczy w pojemnikach znajdujących się na taśmie. Co trzeba wyjąć z bagażu podręcznego?Sprzęt elektroniczny (telefon, laptop i aparat fotograficzny) oraz butelki z płynami lub żelami. W pojemniku trzeba też umieścić odzienie wierzchnie (kurtka, marynarka), nakrycie głowy, zegarek, pasek od spodni i klucze.
 • Krok drugi: przejdź przez bramkę do wykrywania metalu. Uprzednio upewnij się jednak, czy w Twoich kieszeniach nie pozostały metalowe przedmioty. Pracownicy przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku mogą Cię poprosić o zdjęcie obuwia.
 • Krok trzeci: kontrola ręcznym wykrywaczem metalu. Odprawa bezpieczeństwa na lotnisku może obejmować również kontrolę ręcznym wykrywaczem metalu. Ma ona miejsce, gdy podczas przechodzenia przez bramkę uruchomi się alarm.

Czy wiesz, że możesz skorzystać z szybkiej kontroli bezpieczeństwa na lotnisku – tzw. fast track? Niestety, opcja ta jest płatna i dostępna wyłącznie dla niektórych pasażerów – na krakowskim lotnisku skorzystać z niej mogą pasażerowie m.in. first i business class oraz posiadacze karty SkyTeam Elite Plus.

Odprawa bezpieczeństwa na lotnisku a przygotowanie bagażu podręcznego

Zastanawiasz się, jak przebiega odprawa na lotnisku? To pytanie dotyczy też przygotowania bagażu podręcznego. Po pierwsze, musisz znać wymiary walizek do samolotu. Po drugie, aby uniknąć problemów, osobistego przeszukania czy nawet wyproszenia z lotniska, wystarczy sprawdzić, jakich rzeczy nie wolno przewozić w bagażu podręcznym.
Co jest zabronione w bagażu podręcznym – lista 7 rzeczy:

 1. Ostre przedmioty – np. żyletki, noże i szydełka.
 2. Urządzenia ogłuszające.
 3. Broń – w tym zabawki w kształcie broni, łuki, strzały czy proce.
 4. Tępe narzędzia – pałki metalowe, kije czy kastety.
 5. Niebezpieczne substancje – wybuchowe, łatwopalne, chemiczne.
 6. Lekarstwa – chyba że masz zaświadczenie od lekarza.
 7. Plastikowe torby – w przypadku lotu np. do Kenii.

Rzeczy z powyższej listy najczęściej nie budzą wątpliwości – te pojawiają się jednak w przypadku kosmetyków. Jakie kosmetyki można spakować do bagażu podręcznego? Możesz spakować dowolne kosmetyki (np. szampon, żel pod prysznic czy perfumy), a ograniczenia dotyczą jedynie ich ilości – maksymalnie na pokład można wnieść 1 litr płynów i dodatkowo muszą one znajdować się w pojemnikach o objętości do 100 ml.
Ponieważ odprawa bezpieczeństwa wymaga wyłożenia na taśmę butelek z płynami, najlepiej umieścić je w bagażu podręcznym w taki sposób, aby nie było problemu z ich wypakowaniem. Dodatkowo wszystkie butelki powinny znaleźć się w plastikowej przezroczystej torebce o maksymalnej pojemności 1000 ml.

 kobieta podczas odprawy bezpieczeństwa na lotnisku

Kontrola bezpieczeństwa – co jeszcze warto wiedzieć?

U wielu pasażerów, nawet tych często podróżujących, kontrola bezpieczeństwa na lotnisku wzbudza niepokój. Od jej wyniku zależy to, czy podróżny zostanie wpuszczony na pokład samolotu. Właśnie dlatego podstawową zasadą jest współpraca z kontrolerami. Dzięki wykonywaniu poleceń i stosowaniu się do instrukcji pracowników lotniska odprawa bezpieczeństwa może zostać szybko zakończona i poskutkować przejściem do hali odlotów.
Kontrola bezpieczeństwa – o czym jeszcze trzeba pamiętać:

 • Aby uniknąć stresu, przyjedź na lotnisko z wyprzedzeniem – najlepiej co najmniej 2 godziny przed planowaną godziną odlotu. Uwzględnij czas potrzebny na to, aby dostać się na lotnisko.
 • Jeżeli planujesz przyjechać na lotnisko samochodem, zarezerwuj miejsce postojowe. Wybierając parking przy lotnisku Modlin, możesz skorzystać z bezpłatnego transferu do terminala – podróż trwa zaledwie 3 minuty.
 • Przygotuj dokumenty, których okazanie będzie niezbędne podczas przechodzenia procedur kontrolnych – dowiedz się, jakie dokumenty zabrać do samolotu.

I najważniejsze – pamiętaj, aby zachowywać się naturalnie. Przesadna nerwowość czy żarty o materiałach wybuchowych spowodują, że kontrola będzie bardzo wnikliwa lub nie będzie jej wcale – zostaniesz poproszony o opuszczenie portu lotniczego.