Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Wymiary walizek do samolotu – najważniejsze informacje

Planując wakacje za granicą, najczęściej decydujemy się na podróż samolotem. Jest nie tylko bardziej komfortowa, ale i o wiele szybsza, dzięki czemu wymarzonym urlopem możemy cieszyć się znacznie wcześniej. Wybierając samolot jako środek transportu, należy jednak pamiętać o kilku żelaznych zasadach, które pozwolą nam zaoszczędzić masę nieprzyjemności i dodatkowych wydatków podczas odprawy na lotnisku. O czym warto pamiętać przed spakowaniem walizki do samolotu? Jakie powinna mieć wymiary i wagę? Jaką walizkę do samolotu wybrać — tekstylną, plastikową czy może aluminiową? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje!

Jakie są wymiary i dopuszczalna waga walizki do samolotu?

Niestety określenie konkretnych wymiarów walizek dopuszczalnych przez linie lotnicze jako bagaż rejestrowany to naprawdę ciężkie zagadnienie. Dzieje się tak, ponieważ wymiary walizek do samolotu różnią się od siebie w zależności od wybranego przewoźnika.

Brak standaryzacji w tym zakresie prowadzi każdego roku do niemałego zamieszania podczas odprawy na lotnisku, a niezastosowanie się do kryteriów konkretnej linii lotniczej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami w postaci sporej dopłaty do bagażu rejestrowanego. Na szczęście wszystkie informacje dotyczące tego, ile może ważyć walizka do samolotu i jakie powinna mieć wymiary, znajdziemy na stronie internetowej każdego przewoźnika.

Zasadniczo tylko dwie linie lotnicze są całkowicie transparentne w kwestii walizki rejestrowanej do samolotu, podając jej dokładne wymiary, a są nimi Wizz Air oraz Ryanair:

  • Ryanair — bagaż 81 × 119 × 119 cm o wadze do 20 kg;
  • Wizz Air — bagaż 149 × 119 × 171 cm o wadze maksymalnej uzależnionej od konkretnego lotu, przedział zaczyna się od 10, a kończy nawet na 32 kg.

Inne popularne linie lotnicze z kolei stosują zasadę przyjmującą, że łączna suma długości, szerokości i wysokości rejestrowanych walizek do samolotu nie powinna przekraczać 158 cm. Wyjątek stanowi linia EasyJet, która za górną granicę przyjęła sobie wartość równą aż 275 cm. Wyraźne różnice pomiędzy konkretnymi przewoźnikami dotyczą jednak wagi walizki do samolotu, a prezentują się one następująco:

  • EasyJet — 15 lub 23 kg;
  • LOT, American Airlines, Lufthansa, KLM, Air France — 23 lub 32 kg;
  • Qatar Airways — 23, 30, 32 lub aż 45 kg.

Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno rozmiary, jak i informacje dotyczące tego, ile waży bagaż do samolotu, mogą ulegać zmianom i różnić się w zależności od miejsca, do którego się wybieramy. Przed każdym lotem należy zatem dokładnie sprawdzić obowiązujące kryteria, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas odprawy.

Jaką walizkę do samolotu wybrać?

Jak wspominaliśmy, niestety wybór idealnej walizki na podróż samolotem nie jest łatwy. W zależności od wybranego przewoźnika zarówno rozmiary, jak i waga mogą się znacząco od siebie różnić, dlatego jeśli zależy nam na modelu uniwersalnym, najlepiej zdecydować się na wariant o najmniejszych dopuszczalnych wymiarach.

Oczywiście wielkość walizki to nie jedyne kryterium, jakim powinniśmy się kierować podczas zakupu. Podróżując samolotem, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które nie tylko zadbają o naszą wygodę, ale też wpłyną na bezpieczeństwo naszych rzeczy. Uszkodzony lub zgubiony bagaż, to niestety wypadki, które wciąż zdarzają się stosunkowo często, dlatego trzeba odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

1. Design

Kupując nową walizkę, często bardziej zwracamy uwagę na jej aspekty praktyczne niż wizualne. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak trzeba pamiętać o tym, że jeśli nasz wybór padnie na prosty model w neutralnym czarnym, brązowym lub białym kolorze, bagaż może zniknąć gdzieś w tłumie podobnych walizek, co rodzi ryzyko jego zagubienia, a nawet kradzieży. Dobrym rozwiązaniem jest zatem sięgnąć po kolorowe identyfikatory lub pokrowce, które od razu będą rzucać się w oczy.

2. Waga

W związku z ograniczeniami narzuconymi na bagaż rejestrowany przez linie lotnicze warto zadbać o to, aby wykonany został z lekkich materiałów. Dzięki temu dodatkowe kilogramy będziemy mogli zamienić na zdecydowanie bardziej potrzebne podczas wakacji ubrania i akcesoria.

3. Zabezpieczenia

Bez względu na to, co zabieramy ze sobą w podróż, właściwe zabezpieczenie wnętrza powinno stanowić jeden z najważniejszych priorytetów. Zarówno droga, jaką walizka musi przebyć do i z samolotu, jak i przewóz w luku bagażowym narażają ją na liczne wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy zadbać o to, by została wykonana z odpornych materiałów. Najlepiej sprawdzą się modele aluminiowe, które są odporne na odkształcenia, zapewniają świetną amortyzację i są stosunkowo lekkie.

4. Dodatkowe komponenty

Zarówno przed zakupem walizki rejestrowanej, jak i kabinowej, powinno się upewnić, że nie tylko sam korpus, ale i dodatkowe elementy takie jak kółeczka i teleskopowa rączka, wykonane zostały z odpornych na intensywną eksploatację materiałów. Dobrym wyborem będą także modele obracające się o 360 stopni, które są znacznie bardziej zwrotne.

Czego nie można spakować do bagażu rejestrowanego?

Niezależnie od tego, jaką linią lotniczą planujemy podróż, musimy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu niektórych rzeczy ze sobą nie weźmiemy. Nie wiesz, jak spakować się na wyjazd? Pamiętaj, aby w bagażu rejestrowanym zrezygnować z:

  • zapalniczek,
  • substancji łatwopalnych,
  • ostrych i tępych narzędzi,
  • urządzeń elektronicznych,
  • e-papierosów.

Nie tylko waga, ale i rozmiar walizki do samolotu mają ogromne znaczenie. Nie warto narażać się na niepotrzebne koszta i nieprzyjemności związane z dopłatą — sprawdź maksymalne parametry swojego bagażu na stronie przewoźnika i ciesz się udanym urlopem!