Bagaż podręczny i kosmetyki – co możemy zabrać ze sobą do samolotu?

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż jedynie dwudniową, czy mamy zamiar spędzić poza domem kilka tygodni, zawsze pakujemy i zabieramy ze sobą kosmetyki. Niektóre będą nam potrzebne dopiero na miejscu, gdy dotrzemy do celu podróży. Inne chcemy, aby zawsze były pod ręką.

W bagażu rejestrowanym kosmetyki można przewozić bez ograniczeń. Jedyną granicą jest tutaj ciężar całości bagażu. W przypadku bagażu podręcznego, czyli tego, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu, sprawa wygląda już zasadniczo inaczej. Jakie kosmetyki i jak spakowane można przewozić w bagażu podręcznym? I co zrobić, aby uniknąć sytuacji, w której nasz ulubiony krem lub perfumy lądują w koszu przed bramkami na lotnisku?

Jakie kosmetyki możemy umieści w bagażu podręcznym?

W przypadku kosmetyków zabieranych na pokład samolotu, pamiętajmy, że wszelkie płynne substancje powinny znajdować się w opakowaniach o pojemności nie przekraczającej 100 ml. Dotyczy to wszystkich past, żeli, aerozoli, emulsji, olejków i oczywiście perfum. Pamiętajmy, aby wszystkie 100-mililitrowe pojemniki umieścić w przezroczystym woreczku strunowym i aby objętość wszystkich płynnych substancji nie przekroczyła 1 litra.

Stosując się do wyżej wymienionych zaleceń nie powinno być żadnych problemów z przewożeniem: dezodorantu, perfum, kremu, emulsji do opalania, kropli do oczu (krople, jako lek, mogą być przewożone w ilości większej niż 100 ml, jeśli wcześniej zgłosimy się do odpowiedniej kontroli), mydła, lakieru do paznokci, olejku do kąpieli, pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej, płynu do demakijażu, szamponu, odżywki, żelu pod prysznic, tuszu do rzęs, fluidu, pudru, szminki, czy błyszczyka do ust.

Zawsze jednak warto zajrzeć na stronę przewoźnika i upewnić się, czy w kwestii przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym, nie obowiązują nas jakieś dodatkowe przepisy lub ograniczenia.

Jak spakować kosmetyki, które zabieramy ze sobą na pokład samolotu?

Jak wcześniej wspomniano, wszelkie płynne substancje powinny znajdować się w opakowaniach o pojemności nie przekraczającej 100 ml, a łączna objętość przewożonych kosmetyków płynnych nie powinna być większa niż 1 litr. Wszystkie pojemniki z płynami powinniśmy umieścić w woreczku z zamknięciem strunowym, przezroczystym. Sprawa wydaje się prosta, jednak doświadczenia pokazują, że pasażerowie wciąż nie stosują się do obowiązujących przepisów, pospiesznie pakując do torby podręcznej wszystkie kosmetyki, jakimi posługują się na co dzień. Konsekwencją takiego działania są kosze pełne kosmetyków przy bramkach na lotnisku. Jeśli nie chcemy konfiskaty naszych kosmetyków pamiętajmy o panujących zasadach. Poza tym, warto tutaj zwrócić szczególną na kosmetyki o właściwościach leczniczych, które wykupujemy w aptece lub które przygotowywane są dla nas na zamówienie. Utrata takiego produktu i brak możliwości jego zakupu po wylądowaniu, może narazić nas na niemałe kłopoty.

O czym jeszcze warto pamiętać pakując kosmetyki?

Pamiętajmy, że podręczne kuferki na kosmetyki w przypadku podróżowania samolotem nie wchodzą w grę. Także w przypadku damskiej torebki sprawa może okazać się nieco skomplikowana. Tanie linie lotnicze traktują damską torebkę, jako część bagażu podręcznego, dlatego jeśli mamy bagaż podręczny w postaci walizki lub torby, torebka damska powinna się w niej zmieścić. W przypadku rejsowych linii lotniczych damska torebka w większości przypadków może zostać zabrana na pokład samolotu obok bagażu podręcznego.

Podczas podróży samolotem doskonale sprawdzą się przezroczyste kosmetyczki, torebki z zamknięciem strunowym oraz zestawy mini kosmetyków, które dostępne są powszechnie w bogatej ofercie większości drogerii.