Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Jak przebiega odprawa na lotnisku?

Pierwsza podróż samolotem może być bardzo stresująca, zwłaszcza gdy nie znasz panujących na lotnisku procedur. Nim więc wybierzesz się na swoje wymarzone wakacje, należy sprawdzić dokładne wymagania dotyczące obowiązkowych dokumentów, a także czasu trwania odprawy, i jej przebiegu. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować się do swojego pierwszego lotu, jak wygląda odprawa lotnicza krok po kroku i dlaczego na lotnisko trzeba przyjechać z odpowiednim zapasem czasowym!

jak przebiega odprawa na lotnisku

Co to jest odprawa na lotnisku?

Odprawa przed lotem to pierwszy i absolutnie niezbędny etap Twojej podróży. Jest on obowiązkowy dla wszystkich pasażerów bez wyjątku. To właśnie w jej trakcie konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, nadanie bagażu rejestrowanego, o ile taki posiadasz, wygenerowanie karty pokładowej oraz przejście przez bramki kontrolne.

Aby uniknąć dodatkowego stresu związanego z pierwszym lotem, najlepiej przyjechać z odpowiednim wyprzedzeniem, a samochód zostawić w jakimś bezpiecznym miejscu jak Modlin parking, który znajduje się tuż przy lotnisku. W ten sposób w razie konieczności będziesz móc szybko wrócić do swojego pojazdu, jeśli np. w pośpiechu zostawisz w nim jakieś ważne dokumenty, portfel bądź telefon.

Pamiętaj, że w przypadku gdy zapomnisz swojego dowodu tożsamości, nie będziesz w stanie dostać się na pokład samolotu.

Jak wygląda odprawa samolotowa?

W praktyce, etapy odprawy na lotnisku przebiegają bardzo sprawnie i nie są wcale skomplikowane. Jeśli jednak będzie to Twój pierwszy lot, najlepiej dokładnie zapoznać się ze wszystkimi procedurami, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo niepotrzebnego stresu. Pierwszy punkt, czyli stanowisko biletowo-bagażowe może zostać zamknięte już 45 minut przed planowanym lotem.

Najlepiej więc będzie, jeśli zjawisz się jakieś 2 godziny wcześniej, tak aby bez zbędnego pośpiechu móc przejść przez wszystkie niezbędne punkty kontrolne. Podczas pakowania torby lub plecaka, warto też zapoznać się ze szczegółową listą, czego nie wolno wnosić na pokład samolotu w bagaż podręcznym, co zaoszczędzi Ci nieprzyjemności na bramkach.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz odprawić się online, musisz zrobić to na lotnisku.

  1. Pierwszym punktem będzie znalezienie stanowiska do odprawy, czyli tzw. check-in. Pomoże Ci w tym tablica odlotów.
  2. Aby zaoszczędzić sobie nerwów, przygotuj wcześniej komplet dokumentów, tj. dowód osobisty czy bilet, które musisz okazać.
  3. Jeśli posiadasz bagaż rejestrowany, będziesz go nadawać również w tym miejscu.
  4. Kolejnym krokiem będzie tzw. odprawa osobista, przy bramkach. Tam zostaniesz poproszony o umieszczenie w plastikowych pojemnikach całego swojego bagażu podręcznego (pamiętaj, że bagaż podręczny a bagaż rejestrowany, to nie to samo), a także wszystkich metalowych przedmiotów, elektroniki i biżuterii.
  5. Po kontroli osobistej, przed wejściem na pokład czeka na Ciebie jeszcze jeden punkt, a jest nim strefa bezcłowa. Nie wiesz, co to jest strefa bezcłowa i co warto w niej kupić? Mówiąc najprościej, jest to miejsce, w którym możesz nabyć towary w cenie niezawierającej cła.
  6. Na kilkadziesiąt minut przed odlotem odszukaj swoją bramkę i poczekaj na pojawienie się autobusu, który zawiezie Cię bezpośrednio pod samolot. Przed wejściem konieczne będzie ponowne okazanie dowodu tożsamości oraz karty pokładowej.
  7. Ostatnim krokiem jest odszukanie i zajęcie swojego miejsca.

kobieta przechodząca przez etapy odprawy na lotnisku

Co zrobić w przypadku spóźnienia na odprawę?

Wszystko zależy od tego, o ile się spóźnisz i na jakim etapie przygotowań do odlotu znajduje się samolot. Gdy np. warunki pogodowe są niekorzystne albo z przyczyn losowych odprawa została nieco wydłużona, być może uda Ci się bez problemu przejść przez procedurę. W sytuacji, w której nie ma już takiej możliwości, linie lotnicze mogą udostępnić Ci możliwość przebukowania biletu na kolejny samolot.

Z kolei, jeśli jesteś już po odprawie, ale nie udało Ci się zdążyć do swojej bramki, być może jeszcze masz szansę, aby dostać się na pokład. W takiej sytuacji wszystko uzależnione będzie od poziomu Twojego spóźnienia.

Jeżeli nie będziesz już w stanie dostać się na swój lot, koniecznie zwróć się o pomoc do obsługi naziemnej w celu odebrania swojego bagażu. Doskonałym rozwiązaniem będzie także skontaktowanie się ze swoim przewoźnikiem i zapytanie o możliwe alternatywne rozwiązania sytuacji.

Stresujesz się pierwszym lotem? Zapoznaj się z zasadami odprawy oraz z tym, co wolno i czego nie wolno zabrać na pokład! Dokładna znajomość procedur oraz przybycie na lotnisko z wyprzedzeniem, pomogą Ci uniknąć stresu związanego z pośpiechem i własną niewiedzą.