Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Bagaże lotnicze – odpowiednio spakuj bagaż przed odlotem

Wybierasz się w podróż samolotem i już nie możesz doczekać się pakowania walizek? Zanim do niego przystąpisz, przeczytaj o rodzajach bagaży lotniczych oraz najważniejszych zasadach dotyczących ich pakowania. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów na lotnisku – przepakowywania lub, co gorsza, wyrzucania niedozwolonych przedmiotów.

Bagaż rejestrowany a bagaż podręczny

W podróż zabrać możesz zarówno bagaż większy – rejestrowany, jak i bagaż mniejszy – podręczny.

Bagaż rejestrowany

Większy bagaż to bagaż rejestrowany, czyli nadawany do luku bagażowego samolotu. Taki ekwipunek jest płatny i wymaga stawienia się przy tak zwanym stanowisku check-in, gdzie przeprowadzana jest odprawa bagażowa. Punkty takich odpraw otwierane są na 3 godziny przed godziną odlotu, zamykane zaś na 40 minut przed planowanym startem samolotu.

Dopuszczalny limit wagowy oraz ilościowy ustalany jest indywidualnie przez konkretne linie lotnicze. Wymiary bagażu uzależnione są często od rodzaju połączenia, klasy rezerwacyjnej czy trasy. Zawartość bagażu rejestrowanego podlega pewnym ograniczeniom – przede wszystkim obowiązuje zakaz przewożenia w nim materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych, sztucznych ogni, pojemników zawierających paliwo do zapalniczek, substancji chemicznych i toksycznych.

Bagaż rejestrowany jest z reguły płatny (za wyjątkiem np. wózków inwalidzkich czy wózków dziecięcych).

Bagaż podręczny

Drugi rodzaj bagażu to bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Niezależnie od przewoźnika oraz kierunku lotu, bagaż taki jest bezpłatny, o ile spełnia wymogi wagowe oraz wymiarowe danych linii lotniczych. Może być to na przykład mała torba, plecak czy laptop.

Co bardzo istotne, bagaż podręczny nie może zawierać płynów o pojemności większej niż 100 ml. Płyny umieszczone w odpowiedniej wielkości pojemnikach należy zamknąć w przezroczystej plastikowej torbie o pojemności, która nie przekracza 1 litra. W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się też żadne ostre przedmioty, materiały pirotechniczne, broń, niektóre artykuły chemiczne czy takie, które mogą wywołać pożar (np. zapalniczki, substancje łatwopalne).

Ważne! Na pokład samolotu nie możesz wnieść żadnego napoju zakupionego przed odprawą. Możesz jednak zakupić coś do picia w hali odlotów, już po odprawie i kontroli.

Pozostałe bagaże

Z bagażami ponadwymiarowymi, takimi jak wózki inwalidzkie, wózki dla dzieci, narty, deski surfingowe czy rowery należy udać się do odprawy check-in, a następnie do stanowiska oznaczonego ,,bagaż ponadwymiarowy”. Przewóz wózków inwalidzkich umożliwiają wszystkie linie – wózek zostaje nadany jako bagaż rejestrowany, jednak bezpłatnie. Podobnie jest w przypadku wózków dla dzieci – te również przewożone są w luku bagażowym bez dodatkowej opłaty. Sprzęt sportowy nadany jako bagaż rejestrowany będzie wymagał wniesienia dodatkowej opłaty.

Niektóre przedmioty będą też wymagały zgłoszenia służbom celnym oraz oclenia. Z bagażem lub przedmiotami do oclenia należy udać się do punktu odprawy celnej jeszcze przed oprawą biletowo-bagażową. Na lotnisku Warsaw Modlin Airport punkt ten zlokalizowany jest po prawej stronie od stanowisk check-in, a przed stanowiskami kontroli bezpieczeństwa.

Życzymy wysokich lotów!