Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Lot z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Lot z niemowlakiem, czy małym dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodziców, przede wszystkim pod względem organizacyjnym. Podróż wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jednak z drugiej strony dostarcza korzyści w zakresie ceny biletu. Zanim wybierzemy się w podniebną podróż z naszą pociechą, z pewnością warto sprawdzić, czego możemy się spodziewać na lotnisku i na pokładzie samolotu.

Kiedy niemowlę może lecieć samolotem?

Nie ma formalnych przeciwwskazań w zakresie podróżowania niemowląt samolotem. Ograniczenia dotyczą noworodków przed ukończeniem pierwszego tygodnia życia, co wiąże się z faktem, że układy oddechowy i krążenia są jeszcze u takiego maluszka za słabe, aby poradzić sobie ze zmianami ciśnienia podczas lotu. Poza tym w przypadku tak małych dzieci latanie samolotem może okazać się niemożliwe z powodu trudności w uzyskaniu paszportu w krótkim czasie po urodzeniu.

Jeśli planujemy lot z naszą małą pociechą, warto przed podróżą skonsultować to z pediatrą – lekarz najrzetelniej określi, czy nie ma przeciwwskazań do podróży dziecka samolotem.

Ile kosztuje lot z małym dzieckiem?

Latanie z dzieckiem jest tańsze. Większość linii lotniczych oferuje zdecydowanie niższe ceny przelotu dla swoich małych pasażerów. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia i podróżujących na kolanach rodziców, jest to zazwyczaj od 10% do 30% ceny normalnego biletu lub po prostu opcja darmowa (wszystko zależy od przewoźnika, a także od kierunku lotu). Dzieci starsze, które jednak nie ukończyły jeszcze 12 roku życia, obowiązują bilety w cenie około 25-30% ceny biletu normalnego. Jednak korzyści w zakresie kosztów przelotu wiążą się tutaj zazwyczaj z ograniczeniami bagażowymi.

Podróżując z małym dzieckiem na kolanach, pamiętajmy, że limit bagażu zabieranego na pokład może być bardzo ograniczony. Podobnie jest w przypadku dziecka w wieku poniżej 12 lat – tutaj limit bagażu także może zostać ograniczony, choć niektóre linie przyznają dzieciom limit taki sam, jak i dorosłym. Warto upewnić się w tej kwestii, jeszcze przed pakowaniem wakacyjnych walizek.

Co zrobić w samolocie z wózkiem i z fotelikiem?

Podróżując z małym dzieckiem, najwygodniej będzie dotrzeć na lotnisko własnym samochodem. Wybierając parking koło lotniska Modlin, rodzice mogą naprawdę sprawnie dojechać do portu lotniczego i bez kłopotu zabrać ze sobą dziecięcy wózek oraz fotelik, w którym maluszek może później podróżować w samolocie. W takiej opcji samochód pozostaje bezpieczny na parkingu strzeżonym Modlin, a my nie martwimy się o dziecięce akcesoria.

Podróż dziecka w foteliku

Lot dziecka może odbyć się na kolanach rodzica lub w foteliku samochodowym na osobnym siedzeniu. Praktycznie wszystkie linie lotnicze umożliwiają korzystanie z takiej opcji w przypadku dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia (niektóre jednak stosują ograniczenia i możliwe jest podróżowanie w foteliku jedynie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3 lat). Jest to jednak rozwiązanie mniej korzystne finansowo, bo płacimy właśnie za miejsce na osobnym siedzeniu.

Dodatkowo warto pamiętać, aby sprawdzić, czy fotelik, jakim dysponujemy, przystosowany jest także do lotów samolotem (fotelik powinien posiadać stosowne oznaczenie). Poza tym każdy samolot wyposażony jest w siedzenia ze specjalnymi szelkami dla niemowląt. Pełnią one funkcję pasów bezpieczeństwa i należy je bezwzględnie zapinać po każdym komunikacie informującym o takiej konieczności.

Wózek dziecięcy

Wiele linii lotniczych umożliwia zabranie składanego wózka dziecięcego bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. W tym wypadku wózek transportowany jest w luku bagażowym. Pracownik lotniska spakuje wózek tuż przed naszym wejściem na pokład, a zwrot wózka nastąpi niezwłocznie po wylądowaniu. Dziecko trzeba wnieść do samolotu na rękach, jednocześnie szybki zwrot wózka po opuszczeniu przez nas pokładu umożliwia swobodne poruszanie się z dzieckiem po lotnisku.

Jak przebiega odprawa z małym dzieckiem?

Wiele lotnisk i linii lotniczych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rodzin z małymi dziećmi. Stąd też pierwszeństwo w wejściu na pokład lub osobne miejsce odprawy lotniskowej. Warto sprawdzić takie opcje podróży, gdyż mogą zdecydowanie nam ją usprawnić.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do podróżowania po świecie jest paszport. W wybranych przypadkach może to być dowód osobisty (dotyczy lotów w obrębie państw należących do strefy Schengen), a w zakresie lotów krajowych niektóre linie dopuszczają nawet legitymacje szkolne. Dziecko, bez względu na wiek, musi posiadać swój własny dokument – niemożliwe jest latanie samolotem na podstawie dokumentu tożsamości rodzica. Ważne jest również to, aby dokument okazywany do kontroli podczas odprawy był tym samym, który widnieje na bilecie lotniczym.

W przypadku bardzo małych dzieci niektóre linie lotnicze, np. LOT, dopuszczają możliwość podróżowania na podstawie aktu urodzenia. Co więcej, wybrane loty do państw spoza strefy Schengen mogą wymagać poza paszportem wizy.

Pamiętajmy, że dowód osobisty i paszport to w przypadku dzieci dokumenty, które szybciej tracą swoją ważność. Dlatego przed wylotem warto się upewnić, czy dokument naszego dziecka jest aktualny.

Odprawa z małym dzieckiem to także kwestia związana z jedzeniem i piciem dla maluszka, zapakowanym w bagażu podręcznym i wnoszonym na pokład samolotu. Ogólne zasady w tym zakresie przedstawiliśmy w artykule Podróż samolotem i jedzenie, czyli co można zabrać ze sobą na pokład.

Jakie jedzenie dla małego dziecka można zabrać na pokład samolotu?

Zasady dotyczące wnoszenia na pokład samolotu jakichkolwiek płynów są bardzo restrykcyjne. Jednak ograniczenia w tym zakresie nie dotyczą takich płynów jak woda, mleko, czy soki dla niemowląt. Należy jednak bezwzględnie zgłosić przewożenie takich produktów podczas odprawy. Pracownicy dokonujący kontroli mogą poprosić nas o spróbowanie przygotowanego mleka lub napoju. Wygodniejszym rozwiązaniem może być zatem spakowanie osobno wody i mleka w proszku, a następnie przygotowanie mleka na pokładzie.