Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Ile wcześniej trzeba być na lotnisku przed odlotem?

Zaczynasz planować tegoroczne wakacje? Po wyborze kierunku podróży pozostaje jeszcze rezerwacja biletu na samolot. Czy wiesz jednak, że docelowy port lotniczy to jeden z czynników, od których zależy to, ile wcześniej trzeba być na lotnisku? Dowiedz się, ile czasu wcześniej trzeba być na lotnisku, aby uniknąć stresu i jednocześnie nie czekać zbyt długo na odprawę.

młoda kobieta sprawdzająca, ile wcześniej trzeba być na lotnisku

Ile przed odlotem trzeba być na lotnisku i dlaczego to ważne?

Jeżeli w podróż samolotem wybierasz się po raz pierwszy, to naturalnie masz sporo pytań – możesz np. zastanawiać się, jak wygląda odprawa na lotnisku i o ile wcześniej trzeba być na lotnisku.

W drugim przypadku odpowiedź jest prosta – na teren portu lotniczego nie należy przyjeżdżać na „ostatnią minutę”, ale z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego? Długa kolejka, która jest standardem zwłaszcza w okresie urlopowym, może spowodować, że spóźnisz się na odprawę biletowo-bagażową. Po jej zamknięciu Twój bilet zostanie anulowany i wówczas pozostanie Ci tylko możliwość zmiany daty wylotu.

Inne powody, dla których na lotnisku warto być odpowiednio wcześniej:

  • unikniesz stresu i obaw, że nie zdążysz na samolot – szczególnie gdy to Twój pierwszy lot i nie wiesz, czego się spodziewać;
  • przejdziesz na spokojnie wszystkie procedury kontrolne – dla przewoźników kwestie bezpieczeństwa to priorytet;
  • będziesz mieć okazję do zrobienia zakupów w sklepie duty-free – strefa bezcłowa cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny, ale również unikalny asortyment.

W kontekście pytania, ile wcześniej być na lotnisku, pojawia się również inna wątpliwość – jak spędzić wolny czas przed wylotem lub gdy planowane jest międzylądowanie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z dodatkowych usług oferowanych przez porty lotnicze. Przykładowo gdańskie lotnisko proponuje podróżnym m.in. Salon Executive z przekąskami i napojami, w którym można też skorzystać z komputera.

Ile godzin wcześniej przed odlotem trzeba być na lotnisku?

Wiesz już, dlaczego na lotnisku warto pojawić się z zapasem czasu i jak można spędzić wolną godzinę czy dwie przed odlotem. Wciąż nie wyczerpuje to jednak kwestii tego, ile czasu wcześniej trzeba być na lotnisku. Porty lotnicze na swoich stronach internetowych zalecają, aby zjawić się na lotnisku co najmniej na 2 godziny przed planowaną godziną odlotu. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków.

Ile przed lotem trzeba być na lotnisku – w zależności od rodzaju lotu:

  • lot krajowy – na 2 godziny przed planowaną godziną odlotu;
  • lot międzynarodowy – na 3 godziny przed planowaną godziną odlotu.

Czasem warto być na lotnisku jeszcze wcześniej. Odpowiednio na 3 i 4 godziny przed wylotem na lotnisku powinny pojawić się osoby podróżujące z dzieckiem lub bagażem rejestrowanym – jego nadanie również wymaga czasu. Planujesz zabrać ze sobą tylko bagaż podróżny? Poznaj wymiary walizek do samolotu.

Jesteś osobą niepełnosprawną? Mimo że na lotnisku otrzymasz pomoc, również musisz stawić się na nie nieco wcześniej. Jednocześnie, aby skorzystać z asysty, należy zgłosić taką potrzebę na etapie rezerwacji biletu lotniczego – jak można przeczytać np. na stronie internetowej Lotniska Poznań-Ławica.

Chcesz skrócić czas przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa? Na niektórych lotniskach jest to możliwe. Taką usługę proponuje m.in. warszawskie Lotnisko Chopina. Fast Track wiąże się jednak z dodatkową opłatą.

młoda podróżniczka patrząca, ile godzin wcześniej trzeba być na lotnisku

Wcześniejsze przybycie na lotnisko – o czym jeszcze pamiętać?

W odpowiedzi na pytanie, ile godzin wcześniej trzeba być na lotnisku, pomagają również przewoźnicy. Większość linii lotniczych podaje na swoich stronach internetowych godziny zamknięcia odpraw biletowo-bagażowych. Informacje o tym, ile trzeba być przed odlotem na lotnisku,są umieszczane także na kartach pokładowych. Dodatkowo wielu przewoźników zamieszcza je w wiadomościach wysyłanych do pasażerów.

Ile przed lotem być na lotnisku – czas zamknięcia odprawy biletowo-bagażowej przed rozkładowym odlotem na przykładzie LOT:

  • loty krajowe – 30 minut;
  • loty krótkodystansowe do strefy Schengen – 40 minut;
  • loty krótkodystansowe poza strefę Schengen – 50 minut;
  • loty z Bliskiego Wschodu – 60 minut;
  • loty długodystansowe – 70 minut.

Na lotnisko planujesz udać się własnym samochodem? Pamiętaj o rezerwacji miejsca postojowego. Wybierając parking Modlin, nie musisz doliczać czasu na pokonanie drogi z parkingu do terminala pasażerskiego – oferujemy bezpłatny transport zarówno na lotnisko, jak i na parking. Dojazd na lotnisko zajmuje nie więcej niż 3 minuty.