Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Podróż samolotem i najważniejsze dokumenty

Każda podróż samolotem będzie wymagała posiadania odpowiednich dokumentów. Ich rodzaj uzależniony jest od miejsca, do którego się udajemy, dlatego przed podróżą warto sprawdzić aktualne przepisy wjazdowe danego kraju. Sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebować udając się w podróż samolotem.

Dowód osobisty w Strefie Schengen

Podstawowym dokumentem jest dowód osobisty. Oprócz tego, że potwierdza naszą tożsamość, upoważnia nas do podróżowania w ruchu krajowym oraz w obszarze Strefy Schengen. Do Strefy Schengen należą wszystkie kraje Unii Europejskiej, za wyjątkiem pięciu: Bułgarii, Cypru, Irlandii, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii.

Uwaga: Mimo że Wielka Brytania oraz Irlandia nie należą do układu Schengen, do tych krajów również dostaniesz się za okazaniem dowodu osobistego. Dowód osobisty umożliwia przekroczenie granic również kilku innych krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. To Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia i Serbia.

Paszport z minimalną ważnością

Dokumentem, który uprawnia i umożliwia przekraczanie granic wszystkich państw – również tych, które nie należą do UE, jest paszport. Jeśli podróżujesz z paszportem, powinieneś sprawdzić też wymaganą minimalną ważność tego dokumentu. Wiele krajów wymaga, aby paszport pasażera ważny był co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Niektóre mogą wymagać też jeszcze dłuższego okresu ważności dokumentów.

Do ponad 80 krajów potrzebna jest wiza

Wiele krajów wciąż utrzymuje obowiązek wizowy dla polskich obywateli – to ponad 80 państw świata. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych umów międzynarodowych zawieranych pomiędzy krajami. Od Polaków wizy wymagają między innymi Stany Zjednoczone, Rosja, Australia, wiele krajów Azji i Afryki.

Wiza ma zazwyczaj postać naklejki lub wlepki, stempla bądź odpowiedniego wpisu umieszczanego w paszporcie. Może być też zapiskiem na oddzielnej kartce papieru lub występować w formie elektronicznej, przypisanej do konkretnego paszportu.

Dokumenty dla dziecka

Jeśli chodzi o dokumenty dla dziecka, tu podstawą jest dowód osobisty lub paszport, choć bywa, że w przypadku niektórych połączeń ruchu krajowego wystarczająca jest jedynie legitymacja szkolna ze zdjęciem. W przypadku podróży do innych krajów obowiązkiem jest posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu, z zaznaczeniem, że musi być to własny dokument dziecka. Nie ma możliwości korzystania z dokumentów rodziców.

Aby dziecko mogło podróżować za granicę, potrzebuje zgody obojga rodziców, jednak przepisy nie wymagają posiadania specjalnego upoważnienia przy wjeździe dziecka z jednym rodzicem lub którymś z członków rodziny. W zależności od konkretnych linii lotniczych, w określonych przedziałach wiekowych dziecko będzie wymagało opieki stewardessy.