Nie każda kobieta wie, że linie lotnicze posiadają swoje własne zasady dotyczące przewozu ciężarnych. Jeżeli kobieta wygląda, jakby była w bardzo zaawansowanej ciąży, może liczyć się z pytaniami na lotnisku, np. na kiedy ma ustalony termin porodu, w którym jest tygodniu, etc. Przed podróżą samolotem w ciąży zaawansowanej konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Jeżeli doktor wyrazi zgodę na podróż pacjentki, to powinien również wystawić jej pisemne oświadczenie “na wszelki wypadek”.
Jakie są przeciwskazania do lotu?
Gdy ciąża przebiega bez problemów, wówczas lot samolotem nie budzi żadnych przeciwwskazań. Najbezpieczniejszy okres na podróż samolotem jest między 18 a 24 tygodniem ciąży. Zdecydowanie samolotem nie powinny latać te panie, których ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Ostrożne powinny być również te kobiety, które mają problemy z krążeniem, cukrzycę, czy wysokie ciśnienie. Teoretycznie kobiety w ciąży mogą podróżować samolotem nawet do 36 tygodnia, jednak każdy przypadek jest inny i powinien zostać przeanalizowany przez lekarza.
Gdzie usiąść w samolocie?
W pierwszym trymestrze latanie może być dość niekomfortowe ze względu na mdłości. W późniejszych miesiącach kobiety w ciąży z kolei często muszą korzystać z toalety. Dlatego najlepszym miejscem będzie takie zlokalizowane z brzegu, w niedalekiej odległości od toalety i najlepiej z dodatkowym miejscem na nogi.
Jak umilić sobie lot w ciąży?
Pierwszym i niezbędnym akcesorium są skarpety lub pończochy do samolotu. Są uciskowe, wspomagają krążenie i zapobiegają powstawaniu żylaków. Kobiety w ciąży często skarżą się na puchnące nogi, a podczas lotu samolotem dotyczy to wszystkich pasażerów. Aby jak najbardziej umilić sobie podróż, kobieta powinna zaopatrzyć się w wygodne ciuchy, poduszkę, która odciąży jej kręgosłup i przekąski. Przyszła mama żywi się za dwóch, dlatego do bagażu podręcznego powinna spakować wodę mineralną i to, co jeść lubi najbardziej.