Pierwszy lot samolotem to wydarzenie, któremu towarzyszą ogromne emocje. Pojawia się także stres związany z przygotowaniami do lotu. Gwar i tłok na lotnisku nie pomagają w ukojeniu nerwów. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które umilą Ci lotniczą przygodę i zachęcą do podróży tym środkiem transportu. W końcu jest to najbardziej opłacalny sposób na dostanie się do odległych miejsc. Mowa tu nie tylko o coraz niższych cenach biletów, ale przede wszystkim o oszczędności czasu!
Potrzebne dokumenty
- Najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest dokument tożsamości. Na terenie Unii Europejskiej wystarczy nam dowód osobisty. W krajach nienależących do UE oraz poza strefą Schengen będzie potrzebny paszport. Pamiętaj także, że paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wylotu.
- Przed podróżą koniecznie zwróć uwagę, czy w miejscu, do którego wyjeżdżasz, jest obowiązek posiadania wizy. W niektórych Państwach otrzymasz naklejkę lub stempel na lotnisku. Jednak w przypadku wielu krajów musisz aplikować o wizę odpowiednio wcześniej – w ambasadzie.
- Obecnie wszystkie loty, poza czarterowymi, obsługiwane są za pomocą biletów elektronicznych. Po dokonaniu płatności otrzymasz potwierdzenie rezerwacji na swoją skrzynkę mailową.
- W kwestii karty pokładowej każda linia lotnicza rządzi się swoimi prawami. Linie niskobudżetowe wymagają wykonania odprawy online. Popularne porty lotnicze wyposażone są w specjalistyczne skanery, które sczytują kartę pokładową z telefonu. Jednak niektóre lotniska wciąż wymagają wersji papierowej.
Na pokładzie samolotu
Po wejściu na pokład zajmij wygodnie swoje miejsce. Zapnij pas i zrelaksuj się. Pamiętaj, aby przez cały czas trwania lotu stosować się do zaleceń personelu. Gdy wszyscy pasażerowie będą już na pokładzie, to obsługa przedstawi krótki instruktaż na temat zasad bezpieczeństwa. Samolot znajduje się już na swoim pasie startowym. 3,2,1 i wznosimy się do góry! Potraktuj lot jako frajdę. W końcu to nowe doświadczenie. Kiedy samolot wzniesie się na odpowiednią wysokość, możesz rozpiąć pasy. Informuje Cię o tym lampka umieszczona tuż nad Twoją głową. Teraz możesz skupić się na podziwianiu bajecznych widoków za oknem. Gdy lot jest długi, warto mieć przy sobie dobrą książkę, czy ulubioną muzykę. Pamiętaj o komfortowych ubraniach. Na pokładzie samolotu działa klimatyzacja, więc koniecznie załóż ciepły sweter, a także długie, wygodne spodnie. Pamiętaj również o nawadnianiu się. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą gumy do żucia lub cukierków do ssania, które łagodzą objaw zatkanych uszu spowodowanych zmianą ciśnienia. Jedzenie oraz napoje bez problemu kupisz w strefie wolnocłowej na lotnisku, czy na pokładzie.
Lądowanie
Załoga na około 30-45 minut przed lądowaniem wydaje komunikat. Schowaj urządzenia elektroniczne, skorzystaj z toalety, zapnij pas i zrelaksuj się. Niebawem znów będziesz na ziemi. Pamiętaj, aby po wylądowaniu zachować spokój. Nie wstawaj od razu, poczekaj, aż lampka zapięcia pasów zgaśnie, a drzwi się otworzą. Na płycie lotniska będzie czekał autobus, który przetransportuje Cię do terminalu. W przypadku niektórych lotów podstawiany jest tak zwany rękaw, czyli przejście, prowadzące od razu do budynku. W krajach objętych strefą Schengen nie obowiązuje kontrola paszportowa. W pozostałych Państwach musisz zgłosić się do urzędowego okienka i okazać dokument. Może się zdarzyć, że pracownik lotniska zada Ci kilka pytań dotyczących podróży, na przykład: skąd lecisz, jaki jest powód wyjazdu, czy gdzie się zatrzymasz. Niektóre procedury bezpieczeństwa wymagają skanu odcisków palców lub rogówki. Pamiętaj, że wszystkie te zalecenia służą bezpieczeństwu. Jeśli nadawałeś bagaż rejestrowany, to możesz go teraz odebrać w hali przylotów. Twoja walizka lub plecak będą na Ciebie czekały na ruchomej taśmie. Wszystko załatwione, możesz teraz bezpiecznie opuścić terminal i cieszyć się swoim pobytem!