Aktualne zasady i ograniczenia różnią się pomiędzy krajami, do których planujemy udać się na wakacje. Do niektórych z nich dostęp jest ograniczony zupełnie. Z kolei inne wymagają przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Sprawdź, jakie obostrzenia oraz jaki rodzaj testu na COVID-19 jest wymagany przed wylotem do kraju, do którego się wybierasz!
Czy w samolocie trzeba mieć maseczkę?
W okresie wakacji roku 2021 wytyczne mogą różnić się dla niektórych przewoźników. Obostrzenia COVID-19 a podróż samolotem oznaczają, że dla zdecydowanej większości firm przewozowych noszenie maseczki jest obowiązkowe nie tylko w samolocie, ale również na lotnisku. Ogólnie rzecz biorąc, maseczkę trzeba mieć na sobie przez całą długość trwania podróży. Mało tego – niektórzy przewoźnicy, jak np. Lufthansa, nie akceptują innego zakrycia ust i nosa niż maseczki chirurgiczne z oznaczeniem FFP2, KN95 lub N95.
Gdzie można lecieć bez testów i kwarantanny?
To chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia tych wakacji – latanie a koronawirus. Zważywszy na obecną sytuację, podróże bez żadnych obostrzeń są rzadkością. Z pewnością równie mała jest szansa na lot liniami komercyjnymi bez zakrycia ust i nosa. Są jednak kraje, których odwiedziny są możliwe bez wykonywania testów i odbywania kwarantanny.
Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?
Podróż bez testów na obecność koronawirusa w tej chwili jest możliwa do:
- Albanii,
- Cypru Południowego,
- Czarnogóry,
- Dominikany,
- Hiszpanii,
- Kostaryki,
- Macedonii,
- Meksyku,
- Rumunii
Należy jednak pamiętać, że podróż ta odbywa się na odpowiedzialność podróżującego. Ponieważ testy wykonywane są dla bezpieczeństwa nie tylko otoczenia, ale również samego testowanego. Niektóre z wymienionych krajów mogą wymagać sprawdzenia temperatury przez lokalnych funkcjonariuszy na lotnisku. W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała u podróżującego może zostać nałożona na niego kwarantanna.
Gdzie można lecieć na wakacje bez kwarantanny po przylocie?
O obowiązku odbycia kwarantanny decydują polskie władze. Obecne obostrzenia mówią, że do 31 sierpnia 2021 roku, obowiązkowi kwarantanny musi poddać się każdy, kto przekroczył granicę i musi ona trwać 10 dni.
Jednak z tego obowiązku zwolnione są osoby w pełni szczepione na COVID-19, dzieci poniżej 12 roku życia (podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są w pełni zaszczepieni) oraz ozdrowieńcy. Ponadto, od 30 marca 2021 roku obowiązkowi kwarantanny nie podlegają osoby, które posiadają negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2.
Gdzie wymagany jest negatywny wynik testów na koronawirusa?
Zdecydowana większość krajów, w których możliwe jest podróżowanie, wymaga negatywnego wyniku testów na obecność koronawirusa lub przyjęcie pełnej dawki szczepionki. Konieczne jest wystawienie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
Jeśli podróżny nie ma tego zaświadczenia, należy wykonać test na obecność koronawirusa. Istnieje możliwość wykonania testu na lotnisku, ale może to oznaczać chwilową kwarantannę, aż do uzyskania jego wyniku. Efektem może być przedłużona procedura transferu z lotniska oraz zakwaterowanie w specjalnym skrzydle hotelu i zakaz opuszczania pokoju.
Kraje, które wymagają testów na obecność koronawirusa to:
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Egipt,
- Grecja,
- Kenia,
- Malediwy,
- Malta,
- Oman,
- Portugalia,
- Tunezja,
- Turcja,
- Wyspy Kanaryjskie,
- Wyspy Zielonego Przylądka,
- Włochy,
- Zanzibar i Tanzania,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jaki test na koronawirusa trzeba zrobić przed wycieczką?
Każdy kraj, do którego podróżujemy, może mieć innego typu obostrzenia, dlatego warto sprawdzić konkretne informacje na stronie rządowej MSZ. Pośród testów dostępne są ich dwa typy – antygenowy oraz PCR. Oba z nich zwalniają z kwarantanny po powrocie do Polski. Jednak często tylko PCR pozwala na podróż do wielu innych państw.
Ponadto, niektóre kraje wymagają, aby wyniki testów były tłumaczone na język lokalny lub angielski. Wszystkie informacje dotyczące konkretnych obostrzeń znajdziesz na stronie gov.pl.
Zasady dla podróżnych wracających z państwa w strefie Schengen
Podróżni ze strefy Schengen muszą wykonać test na obecność koronawirusa. W przeciwnym wypadku zostaną objęci kwarantanną. Musi być on jednak wykonany przed przekroczeniem granicy i jest ważny przez 48 godzin. Może to być test antygenowy lub PCR. Obostrzenie obejmuje każdy rodzaj transportu, nawet indywidualny lub pieszy. Zasady te nie obowiązują osób zaszczepionych.
Zasady dla podróżnych wracających z państwa poza strefą Schengen
Negatywny wynik testu na koronawirusa obejmuje zarówno powracających z krajów ze strefy Schengen, jak i spoza niej. Jednak dla drugiej grupy podróżnych powrót oznacza automatyczną kwarantannę, która zostaje ściągnięta po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego w Polsce. Test z kraju spoza Schengen nie zwalnia z kwarantanny. W praktyce testy wykonywane są na lotniskach i wyniki otrzymuje się w mniej niż w godzinę. Może to być zarówno test antygenowy, jak i PCR.
Wyjątek stanowią podróżni z Indii, RPA i Brazylii. Obowiązuje ich 7-dniowa bezwarunkowa kwarantanna. Po upływie tego czasu ma się obowiązek wykonania testu na koronawirusa, a z kwarantanny zwalnia dopiero jego negatywny wynik.
Jak bezpiecznie polecieć na wakacje?
Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jakiekolwiek podróże. Jednak w przypadku występującej konieczności zalecane jest zachowanie ostrożności. Rozumie się przez to noszenie maseczki w miejscach publicznych oraz unikanie dużych skupisk ludzi. Zaleca się również wykupienie ubezpieczenia oraz wykonanie pełnego szczepienia przeciw SaRS-CoV-2.
Podczas wylotu na wakacje zadbaj także o swój samochód. Zrobisz to, zostawiając go na Modlin Parking. Dzięki wybraniu dojazdu na lotnisko własnym autem zadbasz o swoje zdrowie – unikając transportu publicznego, nie narażasz się na dodatkowe niebezpieczeństwo.