Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

ABC podróży samolotem – sprawdź, zanim wyruszysz w podróż

Czeka Cię pierwszy w życiu lot samolotem? Dla każdego z nas pierwsza podróż w przestworzach była ekscytująca i ciekawa. Przemieszczanie się na wysokości 10 czy 12 tysięcy metrów na ziemią to dla ,,początkujących” nie lada przygoda. Zanim jednak wkroczysz na pokład samolotu, sprawdź najważniejsze zasady, którymi rządzą się lotniska. Nie chciałbyś chyba, by ktoś odmówił Ci pierwszej, doświadczalnej przyjemności latania!

Pakowanie – bagaż rejestrowany a podręczny

Jedna z ważniejszych regulacji dotyczy przewożonego bagażu. Liczbę oraz wielkość bagażu określają zasady konkretnych linii lotniczych. Wnoszony na pokład samolotu bagaż podręczny jest bezpłatny, zaś każdy bagaż rejestrowany będzie wiązał się z określoną opłatą.

Konkretne regulacje dotyczą też zawartości bagażu – zwłaszcza bagażu podręcznego. Nie może on między innymi zawierać płynów o pojemności większej niż 100 ml, a umieszczone w odpowiedniej wielkości pojemnikach płyny powinny zostać zamknięte w przezroczystej plastikowej torbie o pojemności maksymalnie 1 litra.

W bagażu podręcznym niedopuszczalna jest też obecność ostrych przedmiotów, materiałów pirotechnicznych, broni, niektórych artykułów chemicznych czy przedmiotów i substancji łatwopalnych.

Więcej o samych bagażach przeczytasz w naszym tekście dotyczącym bagażów.

Dokumenty i karta pokładowa

Dokumenty i karta pokładowa to podstawowe niezbędniki, bez których nie wyruszysz w podróż. Zanim udasz się na lotnisko, sprawdź dokumenty w zależności od tego, które z nich wymagane są w kraju, do którego się udajesz. Będzie to paszport, dowód osobisty lub wiza.

O tym, który dokument obowiązuje w danym kraju, przeczytasz w naszym tekście o niezbędnych dokumentach podróżnych.

Odpowiednio wcześnie wydrukuj też kartę pokładową – najlepiej zrób to w domu, gdyż drukowana na lotnisku karta wiąże się z dodatkową opłatą. Tak zwanej odprawy on-line możesz wykonać już na tydzień przed odlotem. Jeśli posiadasz aplikację mobilną linii lotniczej, którą podróżujesz, możesz też pobrać kartę pokładową w takiej wersji. Mobilne karty pokładowe powinny być akceptowane na większości lotnisk obsługiwanych przez daną linię.

Parkowanie

Przed odlotem z pewnością będziesz chciał zaplanować też transport na lotnisko. Oferta parkingowa lotniska umożliwia pozostawienie samochodu na jednym z dwóch parkingów – parkingu krótkoterminowym lub parkingu długoterminowym przy lotnisku, zlokalizowanym w odległości kilku kilometrów od terminala. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są jednak parkingi zewnętrzne, zlokalizowane blisko lotniska, umożliwiające pozostawienie samochodu na dłuższy czas w rozsądnej cenie. Z reguły parkingi takie oferują darmowy transport na lotnisko.

Odprawa

W zależności od tego, z jakim bagażem podróżujesz – udaj się do stanowiska odpraw check-in lub bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. Punkty odpraw check-in otwierane są na 3 godziny przed odlotem, zaś zamykane na 40 min przed startem samolotu.

Po przejściu przez punkt kontrolny, w którym prześwietlony zostanie Twój bagaż podręczny, udaj się do odpowiedniego wyjścia (gate), z którego będziesz już mógł przejść do samolotu. Numer wyjścia zostanie wyświetlony na tablicy odlotów. Tam możesz już spokojnie oczekiwać na otwarcie bramek. Nie spóźnij się! – ich zamknięcie następuje 30 minut przed odlotem samolotu.