Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Wiele osób zadaje sobie takie właśnie pytanie przed planowanym lotem. To, co można przewieźć, a czego nie wolno, jest szczegółowo określone powszechnymi regulacjami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa. Także poszczególne linie lotnicze, w tym m.in. Ryanair, szczegółowo określają nie tylko rozmiary bagażu podręcznego, ale i jego zawartość. Zanim zatem spakujemy walizkę, upewnijmy się, czego nie powinniśmy zabierać ze sobą do samolotu. Ta wiedza z pewnością pozwoli nam uniknąć kłopotów.
Bagaż podręczny, jego rozmiar i to, co można w nim przewozić – dlaczego to tak istotne?
Przepisy definiujące to, czego nie można mieć w bagażu podręcznym, to powszechnie obowiązujące regulacje mające na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa zarówno osobom podróżującym, jak i obsłudze samolotu oraz lotniska. Jak łatwo się domyślić, przepisy te są bardzo precyzyjne i równie precyzyjnie egzekwowane. Aby zatem zapewnić pełne bezpieczeństwo, lotniska na całym świecie oraz korzystające z nich linie lotnicze kierują się określonymi zasadami dotyczącymi przedmiotów, jakie możemy wnieść na pokład samolotu. Funkcjonują one od dawna, ale po tragicznych zamachach w 2001 roku zostały jeszcze bardziej zaostrzone.
Inną ważną kwestią w zakresie bagażu podręcznego jest jego rozmiar. Tutaj warto sięgnąć przede wszystkim po regulacje poszczególnych przewoźników (np. linie Ryanair określają maksymalny rozmiar, jaki może mieć bagaż podręczny jako 20 cm x 25 cm x 40 cm). Jak natomiast szybko i bez stresu przygotować się do lotu? Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Jak spakować się na wyjazd? Oto 6 przydatnych wskazówek.
Czego nie wolno wnosić do samolotu?
Mimo iż przepisy dotyczące bagażu podręcznego są dość surowe, wciąż możemy zabrać ze sobą praktycznie wszystko, czego potrzebujemy podczas kilkugodzinnego lotu. Co ciekawe, przepisy mogą się między sobą różnić, w zależności od lotniska bądź miejsca docelowego. Może się zdarzyć, że bagaż bez problemu wniesiony na lot z Warszawy do Londynu może nie zostać cofnięty w drodze do Pekinu. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które obowiązują na terenie wszystkich światowych portów lotniczych. Na pokład samolotu bezwzględnie nie wolno wnosić:
✓ Ostrych przedmiotów (noży, igieł, pilników, a nawet metalowych sztućców),
✓ Narzędzi (klucze francuskie, kombinerki itp.),
✓ Materiałów pirotechnicznych,
✓ Artykułów chemicznych (np. detergenty, kleje),
✓ Sprężonego gazu,
✓ Przedmiotów mogących wywołać pożar – zapalników oraz łatwopalnych substancji. Wyjątek stanowią alkohole oraz perfumy, jednak również one podlegają restrykcjom ilościowym,
✓ Zwierząt (z wyjątkiem psów przewodników dla osób niewidomych),
✓ Nieoznakowanych bądź nieodpowiednio zapakowanych ludzkich szczątków (prochów),
✓ Broni (oraz przedmiotów broń przypominających), a także amunicji.
Konkretne ograniczenia dotyczą tutaj także płynów. Do bagażu podręcznego można spakować maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach do 100 ml. Do samolotu warto wziąć oczywiście coś do picia, jednak będą to wyłącznie napoje kupione w strefie odlotów, po odprawie. W kwestii jedzenia w samolocie oraz tego, co z żywności można przewozić w bagażu podręcznym, pisaliśmy obszernie w artykule Podróż samolotem i jedzenie, czyli co można zabrać ze sobą na pokład.
Co można przewozić w bagażu podręcznym?
Wiemy już, czego bezwzględnie nie należy zabierać do samolotu. Co z kolei można przewieźć w bagażu podręcznym, nie narażając się na przykre konsekwencje takiego postępowania? Tutaj z pewnością warto wymienić napoje i pokarmy w płynie dla małych dzieci, leki i akcesoria potrzebne podczas podróży oraz większość kosmetyków, o ile te płynne będą przewożone w pojemnikach do 100 ml każdy.
Trudno jednoznacznie wskazać, czego nie należy zabierać ze sobą do samolotu, a co można przewieźć w bagażu podręcznym. Dużą rolę odgrywają tutaj przepisy konkretnych państw oraz… decyzja pracownika lotniska podczas kontroli, kiedy to ostatecznie zatwierdzone zostanie to, co możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Pamiętajmy tylko, że na przełożenie konkretnej rzeczy do bagażu rejestrowanego niestety będzie już za późno.
W samolocie liczy się bezpieczeństwo
Jak widać, obostrzenia dotyczące tego, co można przewieźć w bagażu podręcznym, obowiązują przede wszystkim w zakresie przedmiotów, które mogłyby wywołać dyskomfort bądź stworzyć niebezpieczeństwo dla pasażerów oraz całego lotu. Ograniczeniom nie podlegają natomiast produkty spożywcze zakupione w strefie wolnocłowej. Niezbędne leki również można wnieść na pokład, choć w ich przypadku dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w niezbędne zaświadczenie lekarskie.