Manewr parkowania, zwłaszcza równoległego, to problem wielu kierowców obojga płci. Wymaga on nie tylko ogromnego skupienia i precyzji, ale również orientacji przestrzennej, wyczucia odległości i znajomości swojego auta. Czytając powyższą listę wymagań nie można się dziwić, że parkowanie równoległe spędza sen z powiek wielu osobom, ale w zatłoczonych centrach dużych miast jest to często jedyny sposób na znalezienie miejsca dla samochodu.
Parkowanie jako sztuka?
Niektóre osoby postanowiły przekuć parkowanie równoległe w pasję, czego efektem są liczne filmiki na portalach społecznościowych (przede wszystkim YouTube). W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się nawet kategoria „Najciaśniejsze parkowanie równoległe na wstecznym” (ang. tightest reverse parallel park), zaś aktualny rekord należy do Brytyjczyka, Alastaira Moffatta.
Parkowanie to podstawa
Manewr ten jest niezwykle ważny w codziennym użytkowaniu auta – bez jego dobrej znajomości nie mamy co liczyć na pomyślne zaliczenie egzaminu na prawo jazdy. Podczas nauki w szkole jazdy można poznać wszystkie techniki parkowania – równoległe, prostopadłe oraz skośne. Każde z nich prędzej czy później okaże się niezbędne do prawidłowego zaparkowania samochodu.
Najważniejsze tajniki parkowania
Co jest najważniejsze? Prawidłowa ocena odległości między naszym samochodem, a pozostałymi pojazdami i innymi elementami otoczenia (ogrodzenia, słupy, hydranty, itp.). Prawidłowo zaparkowane auto nie utrudnia ruchu drogowego ani pieszego, nie przeszkadza również innym kierowcom w opuszczeniu miejsca parkingowego.