We współczesnym świecie, posiadanie samochodu nie tylko znacznie ułatwia życie, ale w niektórych sytuacjach jest wręcz niezbędne. Mowa tu przede wszystkim o wykonywaniu określonych zawodów (taksówkarz, kurier, przedstawiciel handlowy, itp.). Z tego powodu, ogromna większość z nas w pewnym momencie życia decyduje się podejść do egzaminu na prawo jazdy.
Jak zdać egzamin na prawo jazdy?
Niestety, nie wszyscy kursanci są odpowiednio przygotowani do stojących przed nimi zadań. W poniższym artykule opiszemy w skrócie najpoważniejsze błędy popełniane podczas egzaminu na prawo jazdy. Warto jeszcze nadmienić, że większość z nich powoduje jego natychmiastowe zakończenie.
Drobiazgowość przede wszystkim!
Ponieważ na prowadzącym część praktyczną egzaminatorze ciąży bardzo duża odpowiedzialność, posiada szereg specjalnych uprawnień. Jednym z nich jest możliwość wcześniejszego zakończenia jazdy, w przypadku wychwycenia w poczynaniach kursanta rażących błędów.
Na czym polega egzamin praktyczny?
Egzamin praktyczny, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 27.10.2005, obejmuje sprawdzenie następujących aspektów:
-
wykonywania manewrów na drodze,
-
zachowania względem innych osób uczestniczących w ruchu drogowym,
-
umiejętności oceny zagrożeń (rzeczywistych oraz potencjalnych),
-
kultury jazdy,
-
panowania nad samochodem oraz jego mechanizmami.
Egzamin na prawo jazdy musi przebiec w całości
Ponieważ elementów podlegających sprawdzeniu jest wiele, a decyzja o zaliczeniu bądź oblaniu egzaminu jest niezwykle ważna, zdający może być pewien jednej rzeczy – nawet najmniejsza pomyłka zostanie zauważona i odnotowana. Pod koniec jazdy, egzaminator podsumowuje wszystkie części praktyczne, ale tylko wtedy, gdy egzamin przebiegł w całości. Osoby popełniające poważne błędy zakończą jazdę po 25 minutach lub nawet wcześniej!