Kontakt:

608 352 351

Zarezerwuj parking

Parkuj najbliżej lotniska Modlin - Warszawa

Całodobowy parking
tylko 50 metrów od lotniska!

Dostęp do Wi-Fi Możliwość dopompowania kół Pomoc przy uruchomieniu samochodu Dostęp do ogrzewanego miejsca dla podróżnych

Turbulencje w samolocie – co to jest i jak się zachować?

Turbulencje są zjawiskiem rutynowo występującym w trakcie podróży lotniczych, opisywanym jako nieregularne ruchy powietrza. Podczas przelotu, samolot może wchodzić w strefy z różnicami w prędkościach lub kierunkach wiatru, co skutkuje gwałtownymi zmianami w położeniu maszyny. Takie sytuacje mogą wywołać lęk oraz dyskomfort wśród podróżnych, objawiające się czasami uczuciem mdłości czy zawrotami głowy. Na szczęście jednak nie są sygnałem do niepokoju! Sprawdź, jak i dlaczego powstają turbulencje i lataj bez stresu!

skrzydło samolotu podczas turbulencji

Co to jest turbulencja w samolocie?

Turbulencje można opisać jako chaotyczne ruchy powietrzne, które sprawiają, że samolot może nieznacznie się wahać, opadać lub wibrować. Mimo że mogą wydawać się one niepokojące, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy lot samolotem, rzadko kiedy stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów.

Turbulencje są częścią standardowych doświadczeń podczas większości lotów i zazwyczaj nie powinny być powodem do zmartwień. Nawet w swojej silniejszej formie, turbulencje występują niemalże za każdym razem i są uznawane za normalny aspekt podróżowania samolotem. Między innymi z tego powodu warto wybrać parking przy lotnisku Modlin-Warszawa , dzięki któremu w razie ewentualnych opóźnień spowodowanych turbulencjami nie zostaniesz uwięziony na lotnisku.

Co powoduje turbulencje w samolocie?

Najlepszym sposobem na to, jak zwalczyć lęk przed lataniem jest zrozumienie zjawisk, jakie podczas niego zachodzą. Turbulencje wynikają z różnorodnych przyczyn, w tym ze wznoszenia się cieplejszego powietrza i opadania chłodniejszego, często pod wpływem zjawisk takich jak burze, fronty atmosferyczne, czy lokalne wzrosty temperatury na powierzchni ziemi.

Turbulencje mogą również pojawiać się, gdy powietrze napotyka na przeszkody naturalne lub sztuczne, takie jak góry lub budynki, a także podczas przepływu przez warstwy atmosfery o różnych prędkościach i temperaturach. Zjawisko to obserwuje się również przy formowaniu się lub rozpadaniu chmur, a także w wyniku przelotu przez tzw. prądy strumieniowe – szybkie pętle wiatru występujące na dużych wysokościach, które mogą prowadzić do silnych turbulencji.

Innymi czynnikami mogą być zmiany ciśnienia atmosferycznego w różnych regionach oraz nietypowe zjawisko wzrostu temperatury wraz z wysokością, znane jako inwersja termiczna, podczas której temperatura nie obniża się, a wręcz wzrasta.

stewardesa informuje pasażerów o turbulencjach w samolocie

Jak się zachować podczas turbulencji w samolocie?

Jako pasażer masz możliwość podjęcia określonych działań, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo i komfort w czasie turbulencji. Kluczowe jest pozostanie na swoim miejscu i zapięcie pasów. Ważne jest również, aby dokładnie słuchać instrukcji załogi i stosować się do ich zaleceń, szczególnie w sytuacjach nagłej zmiany wysokości lub prędkości lotu.

W trakcie turbulencji zaleca się unikanie korzystania z elektroniki. Przestrzeganie tych prostych zasad może znacząco przyczynić się do poprawy Twojego komfortu, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Piloci są w pełni przygotowani do przewidywania i radzenia sobie z turbulencjami. W razie konieczności mogą dostosować wysokość lotu i prędkość, a także zastosować inne procedury, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Mimo wszystko, turbulencje nie zawsze są przewidywalne. Czasem można je wychwycić, obserwując zmiany kierunków wiatru lub prądy powietrzne, które je powodują. Piloci, śledząc prognozy pogody i potencjalne zagrożenia, często są w stanie rozpoznać sygnały zbliżających się turbulencji jeszcze przed ich wystąpieniem.

Czy turbulencje w samolocie są niebezpieczne?

W skrócie – nie. Zjawisko zmian prędkości powietrza jest tak stare, jak historia lotnictwa i stanowi nieodłączny element każdej podróży samolotem. Dlatego warto wziąć je pod uwagę, np. rezerwując miejsce na parkingu. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać prywatny parking koło lotniska, najlepiej jak i najbliżej? Dzięki parkingowi w razie ewentualnych opóźnień nie zostaniesz uwięziony na lotnisku przez wiele godzin.

Ciekawostką jest też to, że już na etapie projektowania maszyn lotniczych, przepływ powietrza wokół samolotu jest kluczowym aspektem, który wpływa na stabilność. Komfort pasażerów jest priorytetem dla konstruktorów, a nowoczesne samoloty takie jak Boeing B787 Dreamliner, wyposażone są w zaawansowane systemy minimalizujące efekty turbulencji.

Dreamliner wykorzystuje specjalny system tłumienia drgań powstałych wskutek podmuchów wiatru, który dzięki zastosowaniu czujników jest w stanie wykryć nawet minimalne zmiany w prędkości powietrza otaczającego samolot. Dzięki temu, korzystając z danych przetwarzanych przez komputery pokładowe, maszyna może odpowiednio dostosować siłę nośną, niwelując efekty turbulencji, zanim stanie się to odczuwalne dla pasażerów czy załogi.

Cały proces odbywa się błyskawicznie i jest niemal niezauważalny. Odczuwalne dla pasażerów może być jedynie delikatne chybotanie skrzydeł widoczne przez okno, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem i nie powinno budzić niepokoju. Takie adaptacje technologiczne świadczą o tym, że bezpieczeństwo i komfort podróży samolotem są na najwyższym poziomie, a turbulencje, mimo że czasami nieprzewidywalne, są efektywnie nadzorowane przez nowoczesne technologie stosowane w lotnictwie.